Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Nemecký súd povolil tajným službám neobmedzené odpočúvanie neonacistickej strany AfD

Nemecké úrady môžu podľa súdu tajne sledovať a odpočúvať členov druhej najsilnejšej politickej strany AfD, keďže sa správajú ako extrémisti.

13.05.2024 12:40
Extrémizmus / AfD / Protest / Demoštrácia / Foto: ,
Demonštranti počas protestu proti krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD) v meste Erfurt, 20. januára 2024
debata (1)

Nemecký Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV) môže naďalej klasifikovať krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako skupinu podozrivú z extrémizmu. Rozhodol o tom v pondelok vrchný správny súd v meste Münster.

Klasifikácia AfD ako podozrivej extrémistickej skupiny tak spolkovému úradu BfV umožňuje bez obmedzení tajne sledovať stranu, a to aj prostredníctvom odpočúvania, či verbovania informátorov zvnútra strany.

V prieskumoch stále druhá

zväčšiť Predvolebné prieskumy dlhodobo radia AfD na... Foto: Defence News
Volebne preferencie Nemecko Predvolebné prieskumy dlhodobo radia AfD na druhú priečku popularity. Iba o štatistickú chybu menej má v tesnom závese na treťom mieste aktuálne vládna strana SPD. Prví sú dlhodobo s náskokom kresťanskí demokrati.

Úlohou BfV je chrániť nemecké demokratické zriadenie pred extrémistickými hrozbami. AfD a jej mládežnícku organizáciu Junge Alternative (JA) pritom klasifikuje ako možnú extrémistickú pravicovú skupinu od roku 2021.

Nižší správny súd v Kolíne nad Rýnom v roku 2022 potvrdil, že BfV môže monitorovať AfD ako podozrivú extrémistickú skupinu. Strana sa však voči tomu odvolala na vrchnom správnom súde v Münsteri, ktorý toto rozhodnutie teraz potvrdil. Rozsudok však zatiaľ nie je právoplatný a strana sa proti nemu môže odvolať na spolkovom súde.

AfD prešpikovaná ruskými agentami

Pre AfD je typický tvrdý pokrytecký protiimigračný postoj. Veľká časť poradcov a pomocného personálu totiž nie sú z Nemecka, ale z Ruska, či Bieloruska.

AfD / Alternatíva pre Nemecko / Čítajte viac Proruského fašistu z nemeckej AfD zbavili imunity

Strana tak profituje z obáv mnohých nemeckých voličov znepokojených rastúcim počtom žiadateľov o azyl v Nemecku. AfD sa v súčasnosti umiestňuje na druhom mieste v prieskumoch vo východonemeckých spolkových krajinách Durínsko, Sasko a Brandenbursko, v ktorých sa tento rok uskutočnia regionálne voľby.

Strana je tiež pod stále väčším drobnohľadom pre údajné rasistické vyjadrenia niektorých jej členov a podozrenie, že poskytuje útočiskom ruským a čínskym špiónom.

AfD / Alternatíva pre Nemecko / Čítajte viac Neplatili ma Rusi, prijal som od nich len malé balíčky, povedal nemecký poslanec Bystroň

„Rozhodnutie súdu potvrdzuje, čo hovoríme roky: AfD je krajne pravicová strana, ktorá chce oslabiť našu demokraciu a právny štát,“ uviedol vo vyhlásení Felix Kolb, šéf mimovládnej organizácie Campact bojujúcej proti extrémizmu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #odpočúvanie #špionáž #AfD #Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV)