Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Dobrý prezident Lukašenko udelí azyl poľskému sudcovi na úteku, ktorí ho chválil

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko potvrdil, že udelí politický azyl poľskému sudcovi Tomaszovi Szmydtovi, ktorý pred trestným stíhaním zo špionáže v prospech Ruska utiekol do Bieloruska.

11.05.2024 07:00
Sudca Tomasz Szmydt Foto:
Poľský sudca vojenského súdu Tomasz Szmydt, ktorý je doma stíhaný pre špionáž utiekol do Bieloruska, kde požiadal o politický azyl. Na snímke počas tlačovej konferencie v Bielorusku 6. mája 2024.
debata

Lukašenko označil Szmydta za „normálneho, vlasteneckého Poliaka“, ktorý „nie je zradca“. Zároveň vyhlásil za „úplný nezmysel“ medializované tvrdenia, že Bielorusko a Rusko verbujú na Západe špiónov. O sudcovi sa podľa jeho slov poľské úrady začali vyjadrovať ako o zradcovi len preto, že ich jeho útek do Bieloruska prekvapil.

Russia Armenia Čítajte viac Arménsko ukázalo Putinovi figu borovú. Prestalo platiť do ruskej náhrady Varšavskej zmluvy

Lukašenko prirovnal Szmydta k poľskému vojakovi Emilovi Czeczkovi, ktorý do Bieloruska utiekol v roku 2021. V marci 2022 bieloruské úrady oznámili, že ho našli mŕtveho, pričom sa zrejme obesil. V Poľsku Czeczka obvinili z dezercie a poľské ministerstvo obrany poukázalo na to, že problémy so zákonom mal aj pred útekom do Bieloruska. Lukašenko tvrdí, že „Czeczka zabili“ a naznačil, že aj Szmydt by mohol byť v nebezpečenstve a práve preto sa mu rozhodol poskytnúť ochranu.

Goodbye Lenin, ale po poľsky a bielorusky

Bieloruský politický analytik Valer Karbalevič útek poľského sudcu označil za „skutočný dar“ pre bieloruskú propagandu. „Ľudia masovo utekajú z Bieloruska z politických dôvodov, no Lukašenko ich teraz môže presvedčiť, že rovnako utekajú aj zo Západu,“ povedal.

To pripomína zápletku filmu Goodbye Lenin, kde televízne zábery Nemcov preskakujúcich už dožívajúci Berlínsky múr smerom na Źápad interpretovala komunistická propaganda presne naopak – ako Nemcov utekajúcich zo skazeného západu do dokonalého komunistického Východného Nemecka.

Bielorusko ako blízky spojenec Ruska potvrdilo, že Szmydt prekročil hranice z Poľska. Sudca má blízko k bývalej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) a svoje vyšetrovanie v Poľsku označil za vykonštruované.

Samotný Szmydt potom na tlačovej konferencii v Minsku uviedol, že bol nútený opustiť Poľsko „pre nesúhlas s politikou a konaním“ súčasných orgánov. Tvrdil tiež, že bol v Poľsku prenasledovaný pre svoje politické názory a pochválil Bielorusov za bránenie skutočných hodnôt na rozdiel od skazeného Poľska a Lukašenka označil za „veľmi dobrého prezidenta“

Poľská prokuratúra začala Szmydta tento týždeň vyšetrovať pre podozrenie zo špionáže a spoluprácu so zahraničnou tajnou službou, ktorej sa mal dopustiť na území Poľska aj Bieloruska. Poľský premiér Donald Tusk uviedol, že prípad vykazuje aj znaky vlastizrady.

Szmydt z funkcie sudcu rezignoval, pričom poľský disciplinárny súd ho vo štvrtok zbavil aj tzv. právnej imunity, čím sa v Poľsku otvorila cesta k jeho možnému stíhaniu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #špionáž #bielorusko #trestné stíhanie #Alexandr Lukašenko #politický azyl #Tomasz Szmydt