Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Trumpovu rivalku pre vyhrážky musí strážiť tajná služba

Bývalá veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová a vyzývateľka Donadla Trumpa požiadala tajnú službu o ochranu, pretože počas kampane pred tohtoročnými prezidentskými voľbami dostáva čoraz viac vyhrážok.

06.02.2024 18:31
Haleyová Foto: ,
Republikánska kandidátka na prezidenta Nikki Haleyová na predvolebnom podujatí v Spartanburgu v Južnej Karolína v pondelok 5. februára 2024.
debata

Nikki Haleyová ostala jedinou vyzývateľkku Donalda Trumpa v súboji o nomináciu republikánskej strany v tohtoročných prezidentských voľbách v USA. Ten na ňu pre jej rastúcu popularitu medzi republikánmi začal tvrdo útočiť a nazýva ju dokonca vlastizradkyňou.

Haleyová pre americký denník Wall Street Journal (WSJ) počas kampane v jej domovskom americkom štáte Južná Karolína povedala, že požiadala o ochranu.

„Mali sme už množstvo týchto incidentov. To ma nezastaví, budem ďalej robiť to, čo potrebujem,“ dodala.

Jej volebný tím ani Tajná služba USA nereagovali na žiadosť agentúry AP o vyjadrenie. Ochranu Tajnej služby USA majú aj prezident Joe Biden a bývalý prezident Donald Trump.

V USA chránia už aj kandidátov na prezidenta

Americká Tajná služby (Secret service) je obdoba slovenského Úradu na ochranu ústavnych činiteľov s tým rozdielom, že sa viac zameriava na ochranu prezidenta, viceprezidenta, ich rodín. Ochranku majú pridelenú aj bývali prezidenti USA ako Donald Trump a v menšom aj Barack Obama, George Bush ml. či Bill Clinton. Najstarším žijúcim exprezidentom je Jimmy Carter (99), ktorý bol v úrade v rokoch 1977 až 1981. Secret service často preventívne chráni aj ľudí, ktorí iba kandidujú na prezidenta. Túto právomoci dostala po atentáte na Roberta F. Kennedyho v roku 1968.

Trump sa jej bojí

Haleyová je posledná súperka Trumpa v primárkach republikánskej strany, z ktorých vzíde stranícky nominant do prezidentských volieb 2024. Trump síce v prieskumoch vedie o dve konské dĺžky, ale podpora Haleyovej konštatne rastie. Navyše napríklad v štáte Colorado Trump ani nebude môcť kandidovať v primárkach, čím sa Haleyová v počte voliteľov môže na Trumpa dotiahnuť. Aj preto na ňu ju Trump čoraz agresívnejšie útočí a s ním aj jeho priaznivci.

Bývalá guvernérka Južnej Karolíny Haleyová sa sústreďuje na primárky v tomto štáte naplánované na 24. februára, ktoré vníma ako príležitosť uspieť proti Trumpovi a celkovo dosiahnuť zvrat vo svojej prospech.

Politička však cestuje po celej krajine, získava od priaznivcov peniaze a v stredu sa má objaviť aj na predvolebnom zhromaždení v štáte Kalifornia, ktorú sužujú záplavové dažde.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #The Secret Service #Donald Trump #Nikki Haley #prezidentské voľby USA 2024