Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

FSB na poslednú chvíľu zakázala papalášom letieť Iljušinom, ktorý sa zrútil pri Belgorode

Informačná vojna okolo zrúteného ruského dopravného lietadla Il-76 sa premenila na pingpong tajných služieb. Ukrajinské vojenské spravodajstvo tvrdí, že ruská tajná služba na poslednú chvíľu nepustila na palubu skupinu ruských prominentov.

26.01.2024 04:08
Screenshot video il 76 rusko ukrajina Foto:
Momentka z videa z miesta dopadu ruského IL 76 tesne pred tým, ako armáda zakázala prístup civilistom i záchranárom.
debata

Obranné spravodajstvo Ukrajiny uviedlo, že lietadlo Il-76, ktoré sa v stredu zrútilo v ruskej Belgorodskej oblasti, malo mať na palube ruských predstaviteľov, no na poslednú chvíľu im ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vstup do lietadla zakázala. Pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa to povedal predstaviteľ ukrajinského obranného spravodajstva Andrij Jusov. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

„Na palube tohto lietadla malo byť niekoľko VIP osôb z vojenského a politického zastúpenia štátu agresora. Ich mená sú známe a budú zverejnené, tiež budú poskytnuté materiály v rámci medzinárodného vyšetrovania. Na poslednú chvíľu im FSB v podstate prikázala, aby na palubu nenastupovali a aby použili iný dopravný prostriedok," povedal Jusov.

Ruské lietadlo Il-76 sa zrútilo v okrese Koroča v ruskej Belgorodskej oblasti. Neskôr viaceré ruské médiá citovali predsedu obranného výboru ruskej Štátnej dumy Andreja Kartapolova, ktorý tvrdil, že v lietadle boli desiatky ukrajinských vojnových zajatcov, ktorých prevážali na výmenu. Rusko hovorí, že za nehodu lietadla je zodpovedná Ukrajina.

Žiadne dôkazy, žiadne telá

Po stredajšom páde ruského vojenského lietadla stále neexistujú žiadne dôkazy na podporu tvrdení Moskvy, že sa na jeho palube nachádzali ukrajinskí vojnoví zajatci, uviedol vo štvrtok Kyjev.

„Bez ohľadu na rozmanitosť hlasných a hrubých vyjadrení a obvinení neboli doposiaľ predložené žiadne dôkazy,“ podotkol vo štvrtok hovorca ukrajinskej vojenskej tajnej služby Andrij Jusov, ktorého citovali ukrajinské médiá.

„Čím dlhšie táto pauza trvá, tým viac otázok sa vynorí o verzii agresorského štátu,“ dodal Jusov na adresu Ruska.

Rusko zverejnilo na svoju podporu aj manifest s ľuďmi na palube, no zoznam sa okamžite ukázal ako podvrh, keďže asi tretina ukrajinských vojnových zajatco na zozname bola vymenených pri poslednej vzájomnej výmene zajatcov.

Navyše ani na jednej zo sverejnených fotografií z miesta dopadu lietadla nie sú viditeľné žiadne ľudské ostatky, okrem dvoch členov posádky. Viac ako 65 ľudí sa ani pri silnej explózii lietadla jednoducho nedokáže vypariť bez stopy.

Rusko, ktoré obviňuje Ukrajinu z vojnového zločinu, tak neumožnilo medzinárodným pozorovateľom prístup k miestu nehody. Kremeľ dokonca zakázal prístup na miesto nehody aj vlastným záchranným zložkám a ku troskám lietadla sa dostanú iba príslušníci vojenskej tajnej služby.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #IL-76 #FSB #Ukrajina #SBU #Belgorodská oblasť #GUR