Ako využiť športové náčinie – na štart dronu

Viacero tímov sa už dlhšie snaží prísť s riešením ako rýchlo, ľahko ale najmä v pohybe dostať dron čo najrýchlejšie do vzduchu. Tím z univerzity Kalifornský technlologický inštitút (CalTech) spolu s ľuďmi z Jet Propulsion Lab (NASA) skúsili využiť bejzbalový nahadzovací stroj. Namiesto loptičiek však strieľa špeciálne upravný dron, ktorý má tvar projektilu. Po dosiahnutí potrebnej výšky sa otvorí a môže už letieť samostatne. Novinku NASA plánuje využiť aj na prieskumné misie na iných planétach, či mesiacoch.
Vojaci často závisia na kritických informáciách z prieskumu okolia. Práve drony im umožňujú „pozrieť” sa doslova za kopec. Pre ľahkú pechotu vypustiť dron nie je až taký problém. Horšie je to pri mechanizovanej jednotke v pohybe. Vypustenie dronu by znamenalo zastaviť kolónu obrnených vozidiel, vystúpiť von a vypustiť dron. To je však spojené s vyšším rizikom.
Technici z CalTechu a NASA prišli s lacným riešením. Využili niečo, čo mali na univerzitnom dvore – cvičný odpaľovač bejzbolových loptičiek. Jeho princíp je veľmi jednoduchý. Dve krútiace sa kolesá dodávajú obyčajne loptičke, ktorá medzi ne spadne zo zásobníka potrebné momentum a loptička okamžite letí k pálkarovi. Na tom istom princípe funguje podobný stroj napríklad aj pri tenise.
Technici v princípe iba vymenili loptičku za za zhruba pol kilový dron. Ten dokáže vystreliť do výšky zhruba desiatich metrov. Nikel-chromóvé lanko sa pri štarte zahreje a po dosiahnutí potrebnej výšky prehorí a tým sa otvoria krídelká.
Odpaľovač na korbe, či tanku
Vojenské využitie je jasné. Odpaľovacie zariadenie sa dá namontovať na korbu alebo karosériu obrneného vozidla a posádka môže vypustiť niekoľko dronov v slede na prieskumnú misiu bez toho, aby museli vyjsť z bezpečia vozidla. Testovaný kus má iba pol kilogramu a nedokáže niesť žiadne vojenské vybavenie, no ide iba o prototyp. Technikom išlo iba o funkčnú demonštráciu princípu. Odpaľovač sa dá zväčšiť a tým aj vystrelený dron.
S bejzbolom do vesmíru
Na projekte spolupracuje NASA, lebo plánuje princíp použiť na vypúšťanie dronov na iných planétach s atmosférou. Výhodou je jednoduchá konštrukcia, ktorá by mala fungovať aj niekoľkomiliónovej ceste vesmírom. Navyše ide o čisto kynetický príncíp, takže odpadá problém s prípadným chemickým zložením atmosféry.
