Severoatlantická rada zverejnila na internetovej stránke nato.int svoje oficiálne stanovisko ku kybernetickému útoku na Ministerstvo zahraničných vecí Českej republiky, ktorý bol pripísaný Číne. "Vyjadrujeme solidaritu s Českou republikou po zlomyseľnej kybernetickej kampani namierenej proti jej ministerstvu zahraničných vecí. Uvedomujeme si, že vláda Českej republiky pripísala zodpovednosť Čínskej ľudovej republike, konkrétne skupine APT31, ktorá je spojená s Ministerstvom štátnej bezpečnosti. Táto kampaň bola zameraná na neutajovanú sieť českého ministerstva zahraničných vecí a spôsobila škody a narušenie činnosti.

Dôrazne odsudzujeme škodlivé kybernetické aktivity zamerané na podkopávanie našej národnej bezpečnosti, demokratických inštitúcií a kritickej infraštruktúry. Škodlivé kybernetické aktivity zamerané na Českú republiku podčiarkujú, že kyberpriestor je neustále napádaný. S rastúcimi obavami sledujeme rastúci počet škodlivých kybernetických aktivít pochádzajúcich z Čínskej ľudovej republiky.

Kybernetickými hrozbami sa vonkajší aktéri neustále snažia destabilizovať Alianciu. Sme naďalej odhodlaní odhaľovať a čeliť značnej, pretrvávajúcej a rastúcej kybernetickej hrozbe, a to aj hrozbe pre naše demokratické systémy a kritickú infraštruktúru. Sme odhodlaní ďalej zlepšovať naše spôsobilosti a odolnosť a využívať potrebné kapacity na odrádzanie, obranu a boj proti celému spektru kybernetických hrozieb, aby sme sa navzájom podporovali.

Podporujeme slobodný, otvorený, mierumilovný a bezpečný kybernetický priestor. Vyzývame všetky štáty vrátane Čínskej ľudovej republiky, aby sa zdržali škodlivých kybernetických aktivít, dodržiavali medzinárodné právo, plnili svoje verejné vyhlásenia a medzinárodné záväzky a konali v rámci zodpovedného správania štátov v kybernetickom priestore, ako to potvrdili všetci členovia Organizácie Spojených národov.

Čínske aktivity v kybernetickom priestore odsúdila aj vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová:
"Európska únia a jej členské štáty spolu s medzinárodnými partnermi stoja solidárne s Českou republikou v súvislosti so škodlivou kybernetickou kampaňou, ktorá cielila na jej Ministerstvo zahraničných vecí. Česká republika určila, že kybernetický útok bol spáchaný skupinou Advanced Persistent Threat 31 (APT31), ktorá je spájaná s čínskym Ministerstvom štátnej bezpečnosti. V posledných rokoch sa zvýšil počet škodlivých kybernetických aktivít spojených s touto krajinou cieliacich na EÚ a jej členské štáty. V roku 2021 sme vyzvali čínske orgány, aby prijali opatrenia proti škodlivým kybernetickým aktivitám vykonávaným z ich územia. Odvtedy niekoľko členských štátov prisúdilo podobné aktivity Číne na svojej národnej úrovni. Opakovane sme vyjadrili naše obavy počas bilaterálnych stretnutí a budeme v tom pokračovať aj v budúcnosti.

Dôrazne odsudzujeme škodlivé kybernetické aktivity, ktoré sú v rozpore s rámcom zodpovedného štátneho správania sa v kybernetickom priestore Organizácie Spojených národov a ktoré schválili všetky členské štáty OSN. Vyzývame všetky štáty, vrátane Číny, aby sa zdržali takého správania, rešpektovali medzinárodné právo a dodržiavali normy a zásady OSN, vrátane tých, ktoré sa týkajú kritickej infraštruktúry. V tejto súvislosti opakujeme, že štáty by nemali dovoliť, aby sa ich územie používalo na škodlivé kybernetické aktivity. Európska únia opätovne potvrdzuje svoj silný záväzok predchádzať, odrádzať a reagovať na škodlivé správanie sa v kybernetickom priestore a je pripravená prijať ďalšie opatrenia, ak to bude potrebné. Budeme pokračovať v spolupráci s našimi medzinárodnými partnermi na podpore náležitej starostlivosti a zodpovedného štátneho správania sa v kybernetickom priestore s cieľom zabezpečiť globálny, otvorený, slobodný, stabilný a bezpečný kybernetický priestor.