V dňoch 10. a 11. marca 2025 navštívil generálny tajomník NATO Mark Rutte Sarajevo a Prištinu. V Sarajeve sa stretol s vysokými predstaviteľmi Bosny a Hercegoviny, vrátane predsedu a členov predsedníctva, predsedu Rady ministrov, ministra zahraničných vecí, ministra obrany a úradujúceho ministra bezpečnosti, ako aj s veliteľom veliteľstva NATO v Sarajeve, vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu, veliteľstvom EUFOR. Generálny tajomník sa stretol aj so študentmi na univerzite v Sarajeve.
Predsedníctvo Bosny a Hercegoviny, alebo Prezídium Bosny a Hercegoviny je kolektívnou hlavou Bosny a Hercegoviny a najvyššou štátnou inštitúciou. Je tvorené zástupcami troch národností, Bosniakov, Chorvátov a Srbov. Jeho členovia sú volení v priamych voľbách na volebné obdobie štyroch rokov.
Počas svojej návštevy Mark Rutte zdôraznil, že „NATO je naďalej pevne odhodlané podporovať stabilitu tohto regiónu a suverenitu, územnú celistvosť a bezpečnosť Bosny a Hercegoviny.“ Dodal, že „Daytonská mierová dohoda je základným kameňom mieru v tejto krajine a treba ju rešpektovať. Podporujeme Úrad vysokého predstaviteľa a akékoľvek kroky, ktoré podkopávajú Dayton, ústavný poriadok alebo národné inštitúcie, sú neprijateľné. Extrémna rétorika a činy sú nebezpečné, predstavujú priamu hrozbu pre stabilitu a bezpečnosť Bosny a Hercegoviny." Generálny tajomník NATO tiež zdôraznil, že je potrebné, aby politickí lídri v Bosne a Hercegovine prijali svoj podiel a prevzali zodpovednosť za pokrok a stabilitu svojej krajiny. Jasne povedal, že „toto nie je rok 1992“ a že NATO a jeho medzinárodní partneri sú v Bosne a Hercegovine prítomné, angažujú sa a nedovolia, aby vzniklo bezpečnostné vákuum. Na záver zdôraznil, že Aliancia je odhodlaná spolupracovať s Bosnou a Hercegovinou. „Už máme pevné partnerstvo a sme pripravení stavať na dlhodobej podpore NATO jednotným Ozbrojeným silám Bosny a Hercegoviny a reformám obrany a bezpečnosti prostredníctvom nášho veliteľstva v Sarajeve, našej novozriadenej politickej bunky a nášho balíka budovania obranných kapacít,“ povedal.

V Prištine generálny tajomník viedol návštevu Severoatlantickej rady a partnerov prispievajúcich do misie KFOR pod vedením NATO a Poradného a styčného tímu NATO. Spolu so zástupkyňou generálneho tajomníka NATO Radmilou Šekerinskou a predsedom Vojenského výboru NATO admirálom Giuseppem Cavom Dragonem sa stretli s vedením a personálom KFOR a Poradným a styčným tímom NATO (NALT – NATO Advisory and Liaison Team). Vymenili si aj názory s vedúcimi misií Európskej únie, misie EÚ na podporu právneho štátu v Kosove (EULEX), osobitným zástupcom generálneho tajomníka OSN a vedúcim misie UNMIK (United Nations Mission In Kosovo) a úradujúcim vedúcim misie OBSE. Okrem toho sa generálny tajomník stretol s predstaviteľmi inštitúcií v Kosove v bilaterálnych diskusiách.

„NATO podporuje mier a stabilitu v regióne západného Balkánu už tridsať rokov; náš záväzok zostáva silný aj dnes na čele s KFOR, čo je naša najdlhšia a momentálne najväčšia misia. Pod vedením generálmajora Enrica Barduaniho naše jednotky KFOR neúnavne pracujú na zaistení bezpečného prostredia pre všetkých ľudí a komunity žijúce v Kosove v súlade s dlhodobým mandátom KFOR v OSN. Poradný a styčný tím NATO naďalej podporuje bezpečnostné organizácie v Kosove prostredníctvom budovania kapacít, vzdelávania a koordinácie výcviku. Bezpečný región západného Balkánu znamená väčšiu bezpečnosť v celej euroatlantickej oblasti,“ povedal generálny tajomník Rutte. „NATO bude aj naďalej zohrávať svoju úlohu v úzkej koordinácii s kosovskou políciou a misiou EÚ na podporu právneho štátu v Kosove v úlohe tých, ktorí reagujú na bezpečnostné incidenty,“ dodal. „Riešenie vedúce k dlhodobému mieru je politické. NATO bude naďalej plne podporovať normalizáciu vzťahov medzi Belehradom a Prištinou na čele s Európskou úniou. Je to jediný spôsob, ako vyriešiť nevyriešené problémy a zabezpečiť stabilnú budúcnosť, pričom sa zabezpečí rešpektovanie a ochrana práv všetkých spoločenstiev. Na to, aby sa Dialóg posunul vpred, musia obe strany preukázať flexibilitu, urobiť potrebné kompromisy a zamerať sa na dlhodobé zisky,“ zdôraznil.