Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

V Bydgoszczi vzniklo nové analytické centrum NATO a Ukrajiny - JATEC

Zatiaľ čo sa na medzinárodných fórach opäť diskutuje o tom, či má Ukrajina miesto v NATO, Kyjev sa spojil s Alianciou v úsilí čeliť Ruskej federácii.

18.02.2025 11:30
debata

Kým sa Európa sústredila na mimoriadny summit v Paríži o osude Ukrajiny a EÚ a súčasne sledovala čoraz neočakávanejšie tirády amerického prezidenta Donalda Trumpa o Rusku a rýchle zbližovanie oboch mocností, v poľskom meste Bydgoszcz sa odohrala udalosť, ktorá by mohla ovplyvniť ďalší priebeh vojny. Tu sa NATO a Ukrajina spojili, aby analyzovali skúsenosti získané vo vojne proti Rusku a posunuli obranu na kvalitatívne novú úroveň. To je aspoň jeden z cieľov Spoločného analytického, výcvikového a vzdelávacieho centra NATO-Ukrajina (JATEC), ktoré sa otvorilo na základni Severoatlantickej Aliancie v Bydgoszczi 17. februára 2025. JATEC je prvým spoločným centrom NATO s nečlenskou, navyše bojujúcou krajinou a unikátnym civilno-vojenským projektom Aliancie, píše nemecký server Deutsche Welle (DW).

Spoločné analytické, výcvikové a vzdelávacie centrum alebo JATEC je nová spoločná organizácia NATO a Ukrajiny aktivovaná na základe príkazu Severoatlantickej rady zo 16. decembra 2024. JATEC je súčasťou veliteľskej štruktúry NATO a je priamo podriadená veliteľstvu, vrchnému veliteľovi spojeneckých síl pre transformáciu.

Júlový summit NATO vo Washingtone dospel k záveru, že Aliancia sa má veľa čo učiť od Ukrajiny, jedinej krajiny v Európe s komplexnými skúsenosťami s vedením modernej vojny. O šesť mesiacov neskôr bola nad základňou NATO v Bydgoszczi vztýčená ukrajinská vlajka. „NATO nemôže čakať, pretože Rusko sa učí rýchlo a my sa musíme učiť ešte rýchlejšie,“ povedal na ceremoniáli admirál Pierre Vandieu, vrchný veliteľ spojeneckých síl NATO pre transformáciu. „Táto vojna sa nevedie vo vzdialených krajinách. Je tu a teraz, na prahu NATO. A NATO sa musí učiť a prispôsobiť sa novému rozsahu a tempu.“ Severoatlantická Aliancia chápe, že ruská vojna presahuje tradičnú frontovú líniu na Ukrajine. „Čelíme politickej destabilizácii, útokom na kritickú infraštruktúru, informačnej vojne, kybernetickej vojne, vojne vo vesmíre. Brutalita zákopovej vojny sa teraz spája s umelou inteligenciou a ďalšími novými technológiami,“ povedal Vandieu vo svojom prejave, ktorý viedol k hlavnej myšlienke nového centra: „JATEC urobí NATO silnejším.“

Zástupkyňa GT NATO Radmila Šekerinska na...
zástupkyňa GT NATO Radmila Šekerinska Zástupkyňa GT NATO Radmila Šekerinska na otváracom ceremoniáli JATEC v Bydgoszczi 17. februára 2025.

Otvorenie centra nie je len dobrou správou pre Ukrajinu, poznamenala zástupkyňa generálneho tajomníka NATO Radmila Sekerinska v rozhovore pre DW. „Z dlhodobého hľadiska je JATEC pre Alianciu obrovským prínosom, pretože nám dáva ponaučenie z vojen tohto storočia“, ktoré by malo pomôcť NATO a jeho členom zlepšiť ich obranu. Pre Ukrajinu je nový spoločný projekt s Alianciou dôležitý z viacerých dôvodov, tvrdí jej vláda. Po prvé, ukrajinskí dôstojníci, ktorí už prevzali svoje povinnosti v Bydgoszczi, sa podelia o svoje skúsenosti a poznatky s partnermi, čím sa Kyjev priblíži k Aliancii. Po druhé, úlohou centra je zabezpečiť maximálnu interoperabilitu ukrajinskej armády s ozbrojenými silami jej spojencov. Po tretie, Ukrajinci očakávajú, že budú spolupracovať so svojimi partnermi pri hľadaní inovatívnych prístupov k stále novým hrozbám tejto vojny.

JATEC, ako jeden z dôležitých pilierov rozvíjajúcej sa jednoty NATO-Ukrajina, má zabezpečiť interoperabilitu NATO a Ukrajiny, prispieť k rozvoju transformácie NATO a Ukrajiny v oblasti odstrašovania a obrany, predchádzania krízam, krízového manažmentu a kooperatívnej bezpečnosti. JATEC identifikuje a podporuje uplatňovanie ponaučení z vojny Ruska proti Ukrajine.

„JATEC vnímam ako platformu, ktorá nám pomôže reagovať na najnovšie výzvy. Koniec koncov, záleží na tom, ako rýchlo dokážeme reagovať na akcie nepriateľa, ako aj všímať si vznikajúce trendy a transformovať ich na efektívne riešenia,“ povedal námestník ministra obrany Ukrajiny Serhij Bojev v rozhovore pre DW. Vysvetlil, že ukrajinskí zamestnanci JATECu budú mať možnosť dostatočne sa dištancovať od bojiska, aby spoločne so svojimi kolegami z NATO našli inovatívne riešenia. Prvá vec, ktorú urobia, je vývoj riešenia najpálčivejších problémov, ako je boj s dronmi. Ďalšou témou, na ktorej budú technickí experti NATO pracovať v najbližších rokoch, aby pomohli Ukrajine, sú kĺzavé bomby. A zistenia výskumníkov sa použijú pri výcviku ukrajinského vojenského personálu.

JATEC je dislokované v poľskom meste Bydgoszcz.
JATEC - Bydgoszcz JATEC je dislokované v poľskom meste Bydgoszcz.

Ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová načrtla aj ďalšie priority: zintenzívnenie výmeny informácií medzi Kyjevom a Alianciou, ako aj zvýšenie rozsahu a zrýchlenie vojenskej pomoci. V odpovedi na otázku od DW nazvala JATEC „mozgom“, ktorý bude dodávať údaje a analýzy novému koordinačnému centru vojenskej pomoci NSATU pre Ukrajinu v nemeckom Wiesbadene. Okrem toho je JATEC aj politickým symbolom trvalého zbližovania Kyjeva s NATO uprostred protichodných vyhlásení Trumpovej administratívy a jeho samotného o budúcom členstve Ukrajiny. „Dnes som tu a po všetkých vyhláseniach Ukrajina a NATO spustili inštitút, ktorého účelom je, aby ukrajinské ozbrojené sily boli operačne kompatibilné s Alianciou. Bez ohľadu na to, či sa otázka členstva vyrieši teraz alebo neskôr, interoperabilita ukrajinských ozbrojených síl a ozbrojených síl NATO je životne dôležitá pre bezpečnosť Európy a bude dosiahnutá,“ povedala Stefanišynová.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Poľsko #NATO #Ukrajina #Wladyslaw Kosiniak-Kamysz #Olha Stefanišynová #Radmila Sekerinska