Severoatlantická aliancia posilní svoju vojenskú prítomnosť v Baltskom mori, uviedol v piatok generálny tajomník NATO Mark Rutte po prerušení podmorského elektrického kábla spájajúceho Fínsko a Estónsko. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP. „Hovoril som s (fínskym prezidentom) Alexandrom Stubbom o pokračujúcom vyšetrovaní možnej sabotáže podmorských káblov, ktoré vedie Fínsko. Vyjadril som svoju plnú solidaritu a podporu,“ napísal Rutte na sociálnej sieti.
Čítajte viac Nemecko otvorilo v Rostocku nové taktické veliteľstvo NATO pre Baltské moreStubb povedal, že bude pokračovať posilňovanie opatrení NATO a EÚ proti tzv. tieňovej flotile, ktorá v rozpore so sankciami prepravuje ruskú ropu. Fínsko a Estónsko sa podľa neho zhodli, že si želajú väčšiu prítomnosť Aliancie vo svojom regióne, najmä v blízkosti kritickej infraštruktúry.
Fínsko 26. decembra 2024 zadržalo ropný tanker Eagle S registrovaný na Cookových ostrovoch. Vyplával z ruského prístavu a je podozrivý zo stredajšieho poškodenia podmorského elektrického kábla Estlink 2 a štyroch internetových spojení v Baltskom mori. Oprava elektrického kábla potrvá niekoľko mesiacov a jeho prerušenie môže skomplikovať dodávky elektriny počas zimy, uviedla fínska spoločnosť Fingrid. V prevádzke medzi oboma krajinami je iba kábel Estlink 1, ktorý má menšiu kapacitu.
Čítajte viac Nemecko a Dánsko posilňujú obranu Baltského mora spoločnou vojenskou dohodouEstónske ozbrojené sily spustili 27. decembra 2024 námornú operáciu na ochranu kábla Estlink 1. „Ak dôjde k ohrozeniu kritickej podmorskej infraštruktúry v našom regióne, bude nasledovať aj reakcia,“ napísal estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna na sociálnej sieti. Podmorské káble mávajú často technické poruchy a výpadky spôsobené nehodami. V Baltskom mori však v posledných rokoch bolo viacero podozrivým porúch elektrických a telekomunikačných káblov a plynovodov. Predpokladá sa, že mohlo ísť o sabotáž.