Cyprus by mohol požiadať o členstvo v Severoatlantickej aliancii, keď jeho ozbrojené sily dostanú s pomocou USA výcvik a vybavenie na to, aby sa dosiahli štandardy NATO.Vo štvrtok uviedol cyperský prezident Nikos Christodulidis.
Vyjadrenie Christodulidisa ukončilo týždne mediálnych dohadov o zámeroch jeho vlády po jeho októbrovom stretnutí s americkým prezidentom Joeom Bidenom vo Washingtone. Vstup do NATO by bol v rozpore s dlhodobou politikou neutrality Cypru z obdobia studenej vojny.
Christodulidis povedal, že Cyprus síce v súčasnosti do NATO vstúpiť nemôže, pretože by proti tomu namietalo Turecko. Jeho Národná garda by ale mala dostať príležitosť modernizovať svoje obranné spôsobilosti s americkou pomocou.
Čítajte aj Hamas: Sme pripravení na uzavretie prímeria s Izraelom„Posilnenie odstrašujúceho potenciálu Cyperskej republiky je mimoriadne dôležité a my využívame každú príležitosť, a to jednak v smere Spojených štátov a NATO, ale tiež Európskej únie,“ uviedol prezident.
Christodulidis doplnil, že podnetom pre modernizáciu vojenskej infraštruktúry Cypru je jeho geografická poloha. Spomedzi členov EÚ sa nachádza najbližšie k Blízkemu východu – len 182 kilometrov od libanonskej metropoly Bejrút. Cyperská vláda momentálne rokuje s USA o modernizácii kľúčovej leteckej základne a s EÚ o svojej námornej základni.
Na severe ostrova bola v roku 1984 vyhlásená Severocyperská turecká republika, v súčasnosti ju medzinárodne uznáva iba Turecko. Svoje vojenské základne Akrotiri a Dekeleia má na ostrove aj Veľká Británia. Sú fyzicky od seba oddelené, ale majú spoločnú správu aj spoločné zákony.