Cyprus sa rozhodol vstúpiť do Severoatlantickej aliancie, informuje grécke médium Kathimerini s odvolaním sa na informované zdroje. Cyperský prezident Nikos Christodoulides podľa novín diskutoval o perspektíve vstupu krajiny do NATO s americkým prezidentom Joeom Bidenom počas októbrového stretnutia vo Washingtone.
Strany venovali osobitnú pozornosť modernizácii obranného potenciálu Cypru, aby spĺňal štandardy NATO. Nikózia je presvedčená, že vďaka potrebnej infraštruktúre a potenciálu je krajina pre Washington atraktívna, poznamenáva Kathimerini. Okrem toho sa Cyprus obrátil na USA so žiadosťou o nákup vojenského vybavenia a tiež vyjadril želanie poslať dôstojníkov svojej Národnej gardy študovať na americké vojenské akadémie. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan potvrdil, že Cyprus má dlhodobý a strategicky dobrý plán na integráciu do NATO. Podľa neho sa tento plán vo Washingtone nazýva „možnosť win-win“. Kľúčovými prvkami plánu sú pokrok v cyperskom urovnaní a zlepšenie vzťahov medzi Cyprom a Tureckom.
Čítajte viac Dve percentá HDP, ktoré dá ČR na obranu, sú len začiatokNová úloha Cypru v „americkej stratégii pre región“ sa odráža v intenzívnych kontaktoch Christodoulidesa s predstaviteľmi republikánskej väčšiny v Kongrese USA, ktoré sa uskutočnili bezprostredne po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách, píše Kathimerini. V telefonických rozhovoroch so senátormi blízkymi zvolenému prezidentovi sa podľa denníka hovorilo o zachovaní a posilnení významu Cypru v regionálnej politike. O projekte vstupu do NATO hovoril Christodoulides aj s generálnym tajomníkom organizácie Markom Ruttem.
Čítajte viac Meloniová rokovala s Ruttem o NATO a UkrajinePredtým bol Cyprus aktívnym účastníkom Hnutia nezúčastnených krajín, združenia krajín, ktoré neboli členmi vojenských blokov. V roku 2004, po vstupe do Európskej únie, však Nikózia toto hnutie opustila. Návšteva Nikosa Christodoulidesa vo Washingtone 30. októbra bola prvou oficiálnou návštevou cyperského lídra v americkej metropole od roku 1996. Christodoulides, ktorý sa ujal funkcie prezidenta vo februári 2022, bol hlasným zástancom sankcií proti Rusku a obhajuje posilnenie vzťahov so Spojenými štátmi. Na ceste Cypru do NATO však zostávajú vážne prekážky, pričom hlavnou z nich je potenciálny odpor Turecka.
Čítajte viac Pred 50 rokmi sa začala invázia Turecka na CyprusOd roku 1974 je Cyprus po ozbrojenej invázii do Turecka spôsobenej štátnym prevratom na Cypre a pokusom o jeho zjednotenie s Gréckom fakticky rozdelený medzi grécku a tureckú komunitu. Teraz sa na 37 % územia ostrova nachádza takzvaná Severocyperská turecká republika (TRNC), ktorú uznáva iba Ankara. Rokovania o znovuzjednotení, ktoré sa viedli pod záštitou OSN, boli v roku 2017 prerušené po neúspešnom kole vo švajčiarskom meste Crans-Montana. Teraz sa pokúšajú obnoviť dialóg. Cyperskí Gréci veria, že urovnanie je možné len na základe rozhodnutí OSN vo formáte bizonálnej, bikomunálnej federácie. Tureckí Cyperčania zasa trvajú na konfederačnom modeli.