Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Stoltenberg odpovedal, či sa Ukrajina s okupovanými územiami môže stať členom NATO

Jens Stoltenberg o prípadnej mierovej dohode: Tentoraz nemôžeme mať Minsk 3, novú dohodu, ktorú Rusko nebude rešpektovať, ale dá mu iba pauzu na preskupenie a obnovenie útokov. Tentoraz sa musíme uistiť, že keď sa na niečom dohodneme, toto musí byť koniec

01.10.2024 13:50
debata (1)

Je na rozhodnutí krajín, ktoré sú členmi Aliancie, či sa Ukrajina stane členom NATO aj napriek okupácii časti územia agresorskou krajinou Ruskom. Agentúre Interfax-Ukrajina to 30. septembra oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý svoj post opustil k 1. októbru, píše ukrajinský server Gordonua.com. "Spojenci v NATO sa musia presne rozhodnúť, ako sa má členstvo uplatňovať alebo ako pracovať pre Ukrajinu, všetci sme si toho vedomí. Samozrejme, ak povieme, že jediný spôsob, ako sa Ukrajina môže stať členom, je ukončiť vojnu a mať plnú kontrolu nad celým ukrajinským územím, potom dávame prezidentovi Vladimirovi Putinovi všetky stimuly, aby našiel spôsob, ako pokračovať vo vojne,“ povedal.

Rutte, Stoltenberg Čítajte viac Mark Rutte je novým generálnym tajomníkom NATO

Generálny tajomník NATO verí, že dlhodobý a spravodlivý mier pre Ukrajinu môžu zaistiť bezpečnostné záruky NATO. „Je na Ukrajincoch, aby rozhodli, aké budú podmienky na rokovania a aké budú podmienky na prijateľné riešenie, ale ak dôjde k dohodám o novom poriadku, musíme sa, samozrejme, uistiť, že tam vojna naozaj skončí “, zdôraznil Stoltenberg.

Jens Stoltenberg - Washington  11. jula 2024 Čítajte viac Stoltenberg sumarizoval výsledky summitu NATO

Pripomenul začiatok ruskej agresie proti Ukrajine v roku 2014 a podpísanie minských dohôd a dohôd o prímerí v roku 2015, ktoré Ruská federácia porušila, „čakala sedem rokov a potom spustila rozsiahlu inváziu“. "Takže tentoraz nemôžeme mať Minsk 3, novú dohodu, ktorú Rusko nebude rešpektovať, ale dá mu iba pauzu na preskupenie a obnovenie útokov. Tentoraz sa musíme uistiť, že keď sa na niečom dohodneme, toto musí byť koniec, musí sa to zastaviť,“ povedal Stoltenberg.

Volodymyr Zelenskyj, OSN Čítajte viac Zelenskyj v OSN: Rusko možno k mieru len prinútiť

Podľa jeho názoru by mali byť budúce ukrajinské sily vyzbrojené dosť na to, aby mohli odradiť ďalšiu ruskú agresiu. "Musíme tiež poskytnúť bezpečnostné záruky, ktoré sú spoľahlivé. Samozrejme, najsilnejšou bezpečnostnou zárukou by bolo členstvo v NATO v našej doložke o kolektívnej obrane, článku 5. Verím teda, že členstvo v NATO môže byť spôsob, ako zabezpečiť trvalý mier pre Ukrajinu a že vojna tam naozaj skončí,“ zdôraznil Stoltenberg.

HIMARS Čítajte viac Ministerstvo zahraničných vecí USA: Ukrajina nepotrebuje povolenie USA na útoky hlboko v Rusku

Novinár sa spýtal, či sa Ukrajina môže stať členom NATO „po častiach“, ako to bolo v prípade Nemecka (kedysi bolo rozdelené na Nemeckú spolkovú republiku a Nemeckú demokratickú republiku). "Je na spojencoch v NATO, aby sa rozhodli. Máme možnosť rozhodnúť sa, či to chceme. Myslím si, že toto by mohol byť spôsob, ako zabezpečiť, že keď dôjde k nejakej dohode medzi Ruskom a Ukrajinou, tam sa to zastaví. Ale Ukrajina sama rozhodne, čo je prijateľné. Samozrejme, spojenci NATO rozhodujú o tom, či sa záruky čl. 5 môžu vzťahovať na časti ukrajinského územia,“ odpovedal.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin: Všetky stanovené ciele budú dosiahnuté
Článok 5 Washingtonskej zmluvy zo 4. apríla 1949

Zmluvné strany sa dohodli, že ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým z nich v Európe alebo Severnej Amerike, bude považovaný za útok proti všetkým, a preto odsúhlasili, že ak nastane taký ozbrojený útok, každá z nich uplatní právo na individuálnu alebo kolektívnu obranu, uznané článkom 51 Charty Spojených národov, pomôže zmluvnej strane alebo stranám takto napadnutým tým, že bezodkladne podnikne sama a v súlade s ostatnými stranami takú akciu, akú bude považovať za potrebnú, včítane použitia ozbrojenej sily, s cieľom obnoviť a udržať bezpečnosť severoatlantickej oblasti. Akýkoľvek taký ozbrojený útok a všetky opatrenia vykonané v jeho dôsledku budú bezodkladne oznámené Bezpečnostnej rade. Tieto opatrenia budú ukončené, akonáhle Bezpečnostná rada prijme opatrenia potrebné na obnovenie a zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Jens Stoltenberg #Ukrajina #vojna na Ukrajine