Vo štvrtok 19. septembra 2024 sa rumunská Najvyššia rada národnej obrany (CSAT) na čele s prezidentom Klausom Iohannisom rozhodla urýchliť získavanie munície v reakcii na ruskú agresiu proti Ukrajine. Rumunská Najvyššia rada národnej obrany zdôraznila, že vývoj regionálnej bezpečnosti po agresívnom postoji Ruska si vyžiadal prehodnotenie a predefinovanie priorít, ako aj rekonfiguráciu vojenských akvizičných programov. Cieľom týchto úprav je posilniť obranné schopnosti Rumunska čeliť novým hrozbám, vrátane „zvýšeného získavania bojovej munície a postupného vytvárania strategických záloh“, uvádza sa v tlačovej správe CSAT po stretnutí vo štvrtok 19. septembra.
Čítajte viac Rumunsko žiada NATO o jednotnú obranu pred ruskými dronmi a raketovými útokmiČlenovia rady diskutovali aj o personálnom pláne rumunskej armády na obdobie rokov 2025–2034. Rada zdôraznila, že je dôležité, aby Rumunsko rozvíjalo svoju vnútroštátnu priemyselnú kapacitu na výrobu moderného vojenského vybavenia pre mierové sily, ako aj na udržanie operačného stavu existujúcich zdrojov.Cieľom je chrániť kritické bezpečnostné záujmy a zabezpečiť kontinuitu dodávateľského reťazca. Stretnutie sa zameralo aj na výzvu „výroby a vývoja nového vybavenia s cieľom posilniť vojenské spôsobilosti v prípade krízy alebo vojny“.
Čítajte viac Ruské drony preleteli nad Rumunskom a zanechali úlomky blízko hraníc s UkrajinouPočas stretnutia účastníci zhodnotili aj najnovší vývoj ruskej agresie, najmä nedávnu eskaláciu (drony za hranicou krajín NATO), ktorá predstavuje očividné porušenie medzinárodného práva. „Bol vyhodnotený ich vplyv na regionálnu bezpečnosť v Čiernom mori s významnými dôsledkami pre Európu a euroatlantický priestor. Diskutovalo sa o ďalších odstrašujúcich opatreniach a protiopatreniach na implementáciu na národnej úrovni a s podporou spojencov NATO,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Čítajte viac Rumunsko daruje Ukrajine protivzdušný systém PatriotO nedávnej ruskej eskalácii sa diskutovalo aj na stretnutí ministrov obrany Bukurešťskej deviatky (alebo bukurešťského formátu) – zahŕňajúcej Bulharsko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Českú republiku – ktoré sa konalo v stredu 18. septembra 2024 v hlavnom meste Rumunska. Krajiny Bukurešťskej skupiny deviatich vyhlásili, že sú „hlboko znepokojené“ opakovanými vpádmi ruských bezpilotných lietadiel a rakiet do vzdušného priestoru NATO. V takýchto prípadoch sa očakáva „pevná“ reakcia, reagoval rumunský minister obrany Angel Tîlvăr na spoločnej tlačovej konferencii s poľským štátnym tajomníkom obrany Pawlom Zalewskim.