V roku 2016, po anexii Krymu Ruskom, sa NATO rozhodlo rozmiestniť mnohonárodné prápory v troch pobaltských krajinách a Poľsku ako súčasť „posilnenej predsunutej prítomnosti“ [EFP – Enhanced Forward Presence – posilnená predsunutá prítomnosť], ktorej cieľom bolo odradiť ruské operácie pod prahom spustenia konfliktu. O šesť rokov neskôr, keď Rusko vyvíjalo čoraz silnejší vojenský tlak na ukrajinské hranice, bolo dohodnuté rozšíriť toto opatrenie na Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko a Slovensko a následne ho posilniť, pričom mnohonárodné prápory museli byť nahradené brigádami v rámci operácie Predsunuté pozemné sily [FLF – Forward Land Forces].
Čítajte viac Fínsko sa chystá privítať obrnenú brigádu NATOPo prijatí týchto rozhodnutí sa Fínsko stalo 31. členským štátom NATO, čo Kremeľ veľmi mrzelo. Tvrdil, že toto členstvo spôsobí „problémy“ tam, kde „žiadne nie sú“ a oznámil „vojensko-technické“ opatrenia, ktoré treba riešiť a pritom zohľadniť novú situáciu. Obe krajiny delí hranica dlhá 1 300 km. Helsinki po podpísaní vojenskej dohody s Washingtonom vyjadrili želanie, že chcú na svojom území prítomnosť mnohonárodnej brigády, prevažne obrnenej, s veliteľstvom v Mikkeli, lokalite vzdialenej len sto kilometrov od Ruska.
Čítajte viac Arktický koridor: Nová bezpečnostná iniciatíva severských krajínTáto štruktúra, podriadená veliteľstvu spojeneckých spoločných síl v Norfolku, bude zodpovedná za pozemné operácie NATO v severských krajinách a organizovanie cvičení v regióne. Pokiaľ ide o mnohonárodnú brigádu, ktorú si želajú Helsinki, mala by mať 4 000 až 5 000 vojakov. Zostáva nájsť prispievajúce krajiny… 16. septembra 2024 Švédsko, ktoré tiež vstúpilo do NATO, oznámilo, že bude jeho súčasťou. Bude dokonca pripravené byť jeho „rámcovým národom“. Povedal to jeho minister obrany Pål Jonson počas tlačovej konferencie po boku Anttiho Häkkänena, jeho fínskeho kolegu, v Štokholme.
Minister Jonson uviedol, že tento proces je stále v „rannom štádiu“, pričom vyslanie jednotiek do Fínska pod hlavičkou NATO musí ešte schváliť švédsky parlament. Snaha Švédska viesť mnohonárodnú brigádu vo Fínsku nie je prekvapením. V roku 2016 sa v správe odhadovalo, že obe krajiny by mali vstúpiť do NATO spoločne. Nedávno podpísali dohodu s Nórskom o vytvorení vojenského dopravného koridoru do Arktídy.