V roku 2016, dva roky po moskovskej anexii Krymu, sa členské krajiny NATO rozhodli rozmiestniť mnohonárodné prápory v troch pobaltských krajinách a Poľsku v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti [eFP, enhanced Forward Presence] s cieľom odradiť možnú agresiu zo strany Ruska. Potom sa objavila myšlienka rozšírenia tohto systému na štyroch spojencov [Rumunsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko]. Ruská invázia na Ukrajinu však veci urýchlila. V júni 2022, počas summitu organizovaného NATO v Madride, sa v rámci operácie Forward Land Forces [FLF] dohodlo ísť ďalej, pričom mnohonárodné prápory ustúpili brigádam.
Čítajte viac Helsinki hlásia neoprávnený vstup ruskej lode, pohraničná stráž vyšetrujeUkrajinská agresia však mala dopady, s ktorými Kremeľ zrejme nepočítal, počnúc vstupom Švédska a Fínska do NATO. Teraz je súčasťou Aliancie sedem z ôsmich krajín hraničiacich s Baltským morom, čo by v prípade potreby mohlo brániť slobode pohybu ruského námorníctva v regióne, a teda aj prístupu do Kaliningradskej enklávy. Nepochybne preto je už niekoľko mesiacov zaznamenávané rušenie GPS signálov pripisované Rusku.
Čítajte viac Arktický koridor: Nová bezpečnostná iniciatíva severských krajínOkrem toho má NATO voľnú ruku na dislokáciu spravodajských lietadiel pozdĺž 1 340 km hranice, ktorá oddeľuje Fínsko od Ruska… Ale nielen to. Helsinki nedávno požiadali NATO o nasadenie prevažne obrnenej brigády v rámci operácie FLF, ako aj o zriadenie „Velenia viaczborových pozemných zložiek“ [MCLCC – Multi Corps Land Component Command] v Mikkeli, meste ležiacom asi sto kilometrov od hranice s Ruskom. Tieto dve žiadosti získali vlani v júni politickú podporu ministrov obrany členských krajín Aliancie.
Čítajte viac Litva zvyšuje výdavky na obranu na 3,2 percenta HDP„Minulý rok sme začali pripravovať naše ciele na posilnenie bezpečnosti Fínska v rámci NATO. Počas zimy a jari sme tieto ciele aktívne presadzovali na ministerskej úrovni, s vojenskými predstaviteľmi a v rôznych inštitúciách NATO. Obzvlášť ma teší, že dnes všetky krajiny NATO politicky podporujú ciele Fínska,“ vyhlásil Antti Häkkänen, fínsky minister obrany. Zriadenie MCLCC v Mikkeli, ktoré má byť podriadené americkému veliteľstvu spoločných síl v Norfolku, bola potvrdená niekoľko týždňov predtým. „V budúcnosti budú pozemné operácie NATO v severských krajinách riadené z južného Savónska (oblasť na juhovýchode Fínska). V čase mieru generálny štáb plánuje a realizuje výcvikové aktivity NATO v regióne,“ vysvetlil 9. apríla denník Iltalehti.
Čítajte viac Švédsky parlament schválil dohodu o spolupráci v obrane s USAČo sa týka prítomnosti obrnenej brigády NATO na fínskej pôde, tá by bola prepojená s týmto veliteľstvom, ktoré bude zodpovedať za jej činnosť a výcvik. Podľa článku, ktorý 22. augusta zverejnil Iltalehti, oznámenia v tomto smere na seba nenechajú dlho čakať, keďže prípravy sú takmer dokončené. „Na ochranu Fínska sa ako súčasť operácie Forward Land Forces formuje obrnená brigáda NATO. Posilní obranu severu krajiny a bude dislokovaná v lokalitách ako Ivalo, Sodankylä a Rovaniemi. Dôležitými miestami pre jeho logistiku budú prístavy Kemi, železničné spojenie medzi Nórskom a Švédskom do Tornia a na letisko Rovaniemi,“ píšu fínske noviny.
Čítajte viac Tsahkna: Rusko Hrotí Náš Strach a Testuje Hranice EÚ a NATOSila tejto brigády sa bude pohybovať medzi 4 000 až 5 000 vojakmi, ktoré poskytli Fínsko, Nórsko a Švédsko. Niet pochýb o tom, že jeho súčasťou budú americké sily. Helsinki spečatili dohodu o vojenskej spolupráci s Washingtonom v decembri 2023, aby zohľadnili takúto možnosť.