Ministri obrany 24 členských štátov* Aliancie podpísali na summite NATO v rámci Fóra obranného priemyslu sériu prelomových medzinárodných iniciatív ako významný krok k posilneniu spojeneckej obrany a technologickej integrácie vo vzdušnej, vesmírnej a kybernetickej oblasti.
Čítajte viac NATO si objednalo rakety Stinger v hodnote 700 miliónov dolárovProgram Aliančné trvalé monitorovanie z vesmíru (Alliance Persistent Surveillance from Space – APSS) predstavuje najväčšiu mnohonárodnú investíciu do vesmírnych spôsobilostí v histórii NATO. APSS má posilniť schopnosť Aliancie monitorovať aktivity na zemi a na mori s bezprecedentnou presnosťou a včasnosťou. Podpísaním Memoranda o porozumení teraz iniciatíva APSS prešla do implementačnej fázy, v ktorej v priebehu nasledujúcich piatich rokov 17 spojencov prispeje ekvivalentom viac ako 1 miliardy USD na využitie komerčných a národných vesmírnych aktív a na rozšírenie pokročilých kapacít využívania.
Čítajte viac NATO plánuje vytvoriť 50 nových brigád na obranu proti RuskuPodpísaním memoranda o porozumení s Allied software for Cloud and Edge (ACE) 22 členmi Aliancie sa začína nová nadnárodná akvizičná aktivita, ktorá spôsobí revolúciu v operáciách spojencov tým, že poskytne kľúčové stavebné bloky pre „Aliančnú digitálnu chrbticu“ (the Alliance-wide Digital Backbone). Integrácia príbuzných softvérových riešení s najmodernejšími cloudovými a špičkovými výpočtovými technológiami ACE zlepší prevádzkovú efektivitu tým, že zabezpečí jednotnú komunikáciu a umožní bezproblémové zdieľanie údajov v rámci pozemných, leteckých, námorných, vesmírnych a kyberpriestorových operačných domén.
Čítajte viac NATO aktivuje námornú jednotku v Čiernom moriDánsko, Fínsko, Island, Nórsko a Švédsko tiež podpísali Deklaráciu o spolupráci v cezhraničnom vzdušnom priestore. Táto deklarácia zabezpečí, že civilné a vojenské orgány spojencov budú schopné zriadiť a využívať väčší vzdušný priestor piatich zúčastnených krajín na výcvik a cvičenia NATO a iné letecké aktivity v rámci severského regiónu. Schopnosť NATO cvičiť vo veľkom rozsahu vo vzdušnom priestore predstavuje kritický prvok kolektívneho odstrašovania a obrany Aliancie. Väčšie využívanie národných vzdušných priestorov v prospech NATO si vyžaduje úzku koordináciu a spoluprácu medzi civilnými a vojenskými orgánmi, aby sa vzdušné priestory krajín poskytovali bezpečným a flexibilným spôsobom.
*Belgicko, Kanada, Česko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Island, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko, Turecko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké