Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

NATO si objednalo rakety Stinger v hodnote 700 miliónov dolárov

Objednávku na výrobu zadala v mene niekoľkých členských štátov Agentúra Severoatlantickej aliancie pre podporu a obstarávanie (NSPA).

10.07.2024 10:00
debata

O nadnárodnom kontrakte informoval generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na zasadnutí lídrov zbrojárskeho priemyslu, ktoré prebieha v rámci summitu NATO vo Washingtone. Objednávka je podľa AP jedným z mnohých krokov, ktoré Aliancia na summite presadzuje s cieľom dosiahnuť, aby každá členská krajina zvýšila svoje vlastné kapacity na výrobu zbraní. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a AP.

Poľsko, NATO, vojna Čítajte viac V tomto roku vydá na obranu 2 percentá HDP 23 členov NATO

Rakety Stinter sú jedny z prvých zbraní, ktoré Spojené štáty dodali Ukrajine po spustení ruskej invázie na jar 2022. Tieto prenosné obranné systémy typu zem-vzduch môžu niesť vojaci alebo môžu byť pripevnené na vozidlo. Používajú sa na obranu proti lietadlám na krátku vzdialenosť.

Stinger je prenosný protilietadlový raketový systém používajúci rakety s infračerveným navádzaním. Je určený na ničenie nadzvukových lietadiel letiacich v prízemných a malých výškach, vrtuľníkov a bezpilotných lietadiel.

Jednou z hlavných tém washingtonského summitu je práve podpora Ukrajiny, ktorá sa už vyše dvoch rokov bráni voči ruskej agresii. Stretnutie na najvyššej úrovni hláv štátov a vlád sa uskutočňuje pri príležitosti 75. výročia vzniku NATO. Summit hostí americký prezident Joe Biden a okrem iných sa na ňom zúčastňujú aj ukrajinský či juhokórejský prezident – Volodymyr Zelenskyj a Jun Sok-jol.

Na stole budú Rusko aj Čína. Pellegrini odletel na summit NATO do Washingtonu
Video
Prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini odletel na summit NATO do Washingtonu, D.C. (8. júla 2024) / Zdroj: Pravda

Dva nemenované zdroje z Aliancie citované agentúrou AP uviedli, že časť rokovaní na summite sa zameriava na to, aby sa každý členský štát zaviazal predložiť v priebehu nasledujúceho roka plány týkajúce sa spôsobu, akým chce zvýšiť produkciu svojho obranného priemyslu. „Na summite spojenci podpíšu záväzok, ktorý má pomôcť nášmu obrannému priemyslu v Európe a Severnej Amerike, aby bol silnejší, inovatívnejší a schopný vyrábať vo veľkom,“ uviedol Stoltenberg.

debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Jens Stoltenberg #protilietadlová raketa Stinger