Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

NATO plánuje vytvoriť 50 nových brigád na obranu proti Rusku

Aliancia NATO plánuje zriadiť až 50 nových brigád na zabezpečenie obrany proti ruským hrozbám

08.07.2024 12:59
ČR, SR, NATO Foto: ,
Slávnostný nástup českých vojakov, ktorí sa vrátili zo zahraničnej misie na Slovensku na Národnom pamätníku Vítkov (Praha, 17. februára 2023). Česi v nej velia mnohonárodnému bojovému zoskupeniu, ktoré na Slovensku vzniklo v rámci posilnenia obrany východného krídla NATO z dôvodu ruskej agresie na Ukrajine
debata (9)

Severoatlantická aliancia NATO bude potrebovať 35 až 50 nových brigád, aby mohla naplno uskutočniť svoje nové plány na obranu proti možnému útoku Ruska.

Tieto plány podliehajú utajeniu a zdroj ďalšie informácie neposkytol. Brigáda pozostáva z 3000 až 7000 vojakov a vytvorenie 35 či 50 ďalších by bolo značnou výzvou.

vojna na Ukrajine, Rusko, voľby Čítajte aj Posttraumatická stresová porucha je znovu problémom aj v Ruskej federácii

Odkiaľ by spojenci tieto brigády mohli získať, nie je jasné. Vojakov by mohli presunúť z iných častí ozbrojených síl, mohli by naverbovať ďalších vojakov, prípade zvoliť kombináciu týchto dvoch postupov.

Lídri členských krajín NATO sa vlani na samite v litovskom Vilniuse dohodli na plánoch týkajúcich sa reakcie na potenciálny ruský útok. Na základe týchto dokumentov sa teraz usilujú vytvoriť konkrétne požiadavky pre armádu. Ďalší pokrok v týchto plánoch sa očakáva aj na výročnom samite NATO vo Washingtone 9.-11. júla.

Účastníci počas rokovania Severoatlantickej... Foto: TASR/AP, Paul Ellis
Litva NATO summit Účastníci počas rokovania Severoatlantickej rady na summite NATO vo Vilniuse 11. júla 2023.

NATO si v oblasti plánovania určilo podrobné požiadavky na vojakov a zbrane, ktoré sú potrebné na obranu Aliancie. Medzi prioritami sú protivzdušná i protiletecká obrana, zbrane dlhého dosahu, logistika či riadenie formácií pozemného vojska.

Ukrajina / Armáda / Vojačky / Lodičky / Opätky / Čítajte aj Nemecko zvažuje povinnú vojenskú službu aj pre ženy pre dosiahnutie rovnosti

NATO pravdepodobne pre spojencov určí náročnejšie ciele v oblasti spôsobilostí pri vytváraní síl s cieľom uskutočniť plány a reagovať na hrozby.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #obrana #Severoatlantická aliancia