Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Pistorius nie je spokojný s rozpočtom pro armádu

Nemecký minister obrany sa obáva, že to ovplyvní modernizáciu nemeckých ozbrojených síl.

08.07.2024 12:20
debata

Nemecký minister obrany Boris Pistorius je nespokojný s peniazmi, ktoré vláda spolkového kancelára Olafa Scholza vyčlenila na budúci rok na armádu. Oproti tohtoročným 52 miliardám eur požadoval o šesť miliárd eur viac, dostal však navyše iba 1,2 miliardy eur.

Germany Navy fregata Hessen Pistorius Nemecko Čítajte viac Pistorius navrhol zaviesť 6-mesačnú povinnú službu v nemeckej armáde

„Dostal som menej, ako o koľko som sa hlásil. Je to pre mňa mrzuté, pretože nemôžem v určitých veciach držať tempo, aké si doba zvratu a ohrozenia vyžadujú,“ povedal dnes podľa nemeckých médií Pistorius. Ten mieri do Washingtonu na summit Severoatlantickej aliancie, ktorý sa začína v utorok. „Uvidíme, čo sa stane v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch,“ dodal.

zbrane pušky zbraň Čítajte viac Nemecko pokračuje v rekordnom vývoze zbraní, Ukrajina medzi top odberateľmi

Nemecké vládne strany sa na konci minulého týždňa po dlhom vyjednávaní dohodli na podobe rozpočtu na nadchádzajúci rok. Kvôli udržaniu dlhovej brzdy, na ktorej trval minister financií Christian Lindner, nemôžu byť výdavky také vysoké, ako by si niektorí ministri želali. V prípade ministerstva obrany to znamená, že bude hospodáriť s asi 53,2 miliardami eur. Pistorius ale žiadal viac. „Hovoríme o dodatočnej potrebe 6,5 miliardy až sedem miliárd eur viac pre nadchádzajúci rok. Takáto potreba bude v najbližších rokoch stúpať, pretože osobitný zbrojársky fond bude už od konca tohto roka zmluvne zaviazaný, a tým aj vyčerpaný,“ uviedol.

Nemecko Ukrajina Patriot dodanie potvrdenie uarus Čítajte viac Nemecko, Francúzsko a Poľsko si plánujú spolu zaobstarávať zbrane dlhého dosahu

Nemecko po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 zriadilo na modernizáciu armády zvláštny zbrojársky fond s objemom 100 miliárd eur, ktorý funguje mimo bežného štátneho rozpočtu. Vďaka tomuto fondu Nemecko tento rok splní investíciu dvoch percent hrubého domáceho produktu (HDP), ako sa aliančné štáty zaviazali. Zmluvy uzatvára Berlín už teraz, peniaze z fondu ale uvoľňuje postupne. Predpokladá sa, že tieto peniaze vystačia do roku 2027, potom bude potrebné na udržanie dvojpercentných investícií do obrany zabezpečiť nové financie. Na to teraz poukázal Pistorius. „Musíme byť k sebe úprimní. Od roku 2028 bude nevyhnutné dvojciferné navýšenie v miliardách eur, čo nie je nijako zanedbateľné,“ povedal minister obrany.

Stíhačka F-35 Čítajte viac Nemecko plánuje kúpu ďalších stíhačiek F-35 aby posilnilo svoju obrannú kapacitu

S navýšením riadneho rozpočtu pre armádu Scholz počíta. Minulý týždeň v piatok k rozpočtovej dohode povedal, že od roku 2028, keď už armáda nebude mať k dispozícii osobitný zbrojársky fond, bude obrana hospodáriť s 80 miliardami eur ročne. Lindner, ktorý trvá na rozpočtovej disciplíne, vidí nové zdroje financií pre armádu v naštartovaní ekonomického rastu. Vďaka nemu by Nemecko mohlo zredukovať umorovanie dlhu, čo by mohlo armáde každoročne priniesť dodatočných deväť miliárd eur.

Nielen zbrane. Nemecká nemocnica zachráni ukrajinské životy
Video
Nemecko dodalo Ukrajine úplne novú poľnú nemocnicu. Berlín to urobil prostredníctvom spoločnosťou Rheinmetall, ktorá má na starosti jej produkciu, školenie personálu a podporu (september 2023). / Zdroj: Rheinmetall

Plán nemeckej vlády má za cieľ udržať výdavky na armádu na dvoch percentách HDP ročne. Opozičná konzervatívna únia CDU/CSU medzitým opakovane vyzvala vládu sociálneho demokrata Scholza, aby zvýšila investície na obranu až na tri percentá HDP. Na také vysoké náklady však rozpočet krajiny pripravený nie je.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #obranný rozpočet #Boris Pistorius