Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Britská armáda chystá mobilizačné cvičenie pre svojich záložníkov

Bude to najväčšie cvičenie podobného typu za posledných 20 rokov

29.06.2024 10:00
debata

K 1. januáru 2024 mala britská armáda len 73 190 aktívnych vojakov (pokles o –3,3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom). Môže mať dva typy záloh, na ktoré sa môže obrátiť, ak si to situácia vyžiada.

Pravidelná záloha sa týka bývalého aktívneho vojenského personálu, ktorý podlieha povolávacím povinnostiam a výcviku, ktoré sa líšia v závislosti od dĺžky ich kariéry a veku. Vojaci v pravidelnej zálohe sa pravdepodobne vrátia do služby v prípade bezprostredného národného nebezpečenstva alebo veľkej naliehavosti.

Británia služby tajné agentky matky Čítajte viac Čína obvinila britskú tajnú službu MI6 z náboru vládnych zamestnancov

Pre britskú armádu je bežné využívať armádnu zálohu, ktorú podľa najnovších údajov britského ministerstva obrany tvorí 26 240 dobrovoľných záložníkov. Ich počet sa za posledný rok znížil o 4,8%. V závislosti od jednotky, ku ktorej sú pridelení, títo dobrovoľní záložníci musia slúžiť časové obdobia v trvaní minimálne 19 až 27 dní v roku. Preto je organizované cvičenie, ktoré britská armáda plánuje na jeseň budúceho roka.

David Cameron Čítajte viac Cameron s odkazom na Rusko: Británia má nástroj, musí mať odvahu konať a použiť ho

Podľa Daily Mail sa britská armáda pripravuje na najväčšie cvičenie masovej mobilizácie armádnych záloh za posledných dvadsať rokov s cieľom posúdiť stav pripravenosti na nasadenie viac ako 10 000 záložníkov. „Ide o prvé veľké mobilizačné cvičenie od vojny v Iraku pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Je dôležité posúdiť, čo môže v prípade potreby poskytnúť armádna rezerva,“ vysvetlil zdroj z britskej armády. „To neznamená, že ideme do vojny. Ide o cvičenie, aby sme zistili, či je možné, aby povolaní záložníci mohli nahradiť vojakov pravidelnej armády,“ dodal.

Počet príslušníkov pravidelnej armády bol pred niekoľkými rokmi znížený z 82 500 na 75 000. Mnohí experti tvrdia, že armáda je príliš malá na to, aby zorganizovala ďalšiu vojnu o Falklandy alebo podobnú misiu. ‌Vo februári 2024 ministerstvo obrany uviedlo, že 9 263 vojakov je zdravotne nenasaditeľných a ďalších 7 669 je „obmedzene nasaditeľných“, takže operačná sila na vedenie vojny je len približne 58 000 vojakov.

Čo dokážu britské tanky na Ukrajine proti Rusom?
Video
Na Ukrajinu smerovalo v novembri 2023 14 britských tankov Challenger II. / Zdroj: Britské ministerstvo obrany

Tí, ktorí slúžia v armádnej zálohe, dostanú výstroj, zúčastňujú sa fyzických testov a sú platení za víkendový výcvik a dvojtýždňový ročný kemp s bonusom 800 libier za účasť. Neexistuje však žiadna povinnosť zúčastniť sa a účasť v celej krajine je sporadická, pričom niektorí vojaci sa nezúčastňujú celé mesiace.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #ozbrojené sily #mobilizačné cvičenie