Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Poľsko a Pobaltie žiadajú silnejšiu ochranu hraníc EÚ

Podpora civilnej a vojenskej ochrany hraníc pre susediace krajiny s Ruskom a Bieloruskom.

27.06.2024 17:16
Lithuania Germany NATO Foto: ,
Nemecká vláda dala Ukrajine povolenie na použitie nimi dodávaných zbraní proti legitímnym vojenským cieľom aj na území Ruska, čo doteraz predseda nemeckej vlády Olaf Scholz zanovito odmietal. Na snímke zo stredy 29. mája 2024 je bojový tank Bundeswehru Leopard 2A7V a bojový vrtuľník Eurocopter Tiger počas litovsko-nemeckého cvičenia "Grand Quadriga 2024" v Litve. Do Litvy ako obrana pred Ruskom bolo predsunutých viac ako tri tisíc nemeckých vojakov spolu s technikou.
debata

Poľsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko vyzývajú Európsku úniu, aby poskytla väčšiu podporu civilnej a vojenskej ochrane ich hraníc. Odôvodňujú to geografickou blízkosťou k Rusku a Bielorusku.

V liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi štyri členské štáty EÚ, ktoré susedia s Ruskom aj Bieloruskom, napísali, že vedia, čo to znamená byť „frontovou líniou“ bloku.

Bude Ursula von der Leyenová po eurovoľbách... Foto: SITA/AP, Alessandro Della Valle
Ursula von der Leyenová Bude Ursula von der Leyenová po eurovoľbách pokračovať na čele Európskej komisie?

Zdôraznili ich neochvejnú podporu Ukrajine brániacej sa ruskej agresii už vyše dvoch rokov a apelovali na vynaloženie väčšieho objemu prostriedkov a užšej koordinácie obrannej iniciatívy v rámci EÚ a NATO.

Bolívia, Luis Arce, podporovatelia Čítajte aj Neúspešný prevrat v Bolívii: Generál Zuňiga zadržaný po útoku na prezidentský palác

„Sme silnými zástancami vojenského úsilia Ukrajiny a masívne investujeme do našich ozbrojených síl, obrannej výroby a ochrany našich hraníc s Ruskom a Bieloruskom,“ uviedli s tým, že je potrebné urobiť oveľa viac a koordinovanejším spôsobom.

North Korea Russia Explainer Čítajte aj KĽDR tvrdí, že úspešne otestovala balistickú strelu s viacerými hlavicami

Ako špecifické hrozby označili okrem iného sabotáže, kybernetické útoky, dezinformácie a migráciu, ktorú Moskva a Minsk využívajú ako nástroj. Zdôraznili, že tieto fenomény v konečnom dôsledku ovplyvňujú celú EÚ.

Pod list, ktorý zaslali pred dvojdňovým summitom lídrov členských krajín EÚ v Bruseli, sa podpísal poľský premiér Donald Tusk, estónska premiérka Kaja Kallasová, litovský prezident Gitanas Nauséda a lotyšská premiérka Evika Siliňová.

Poľský premiér Donald Tusk Foto: SITA/AP, Andrew Harnik
Donald Tusk Poľský premiér Donald Tusk

Na stretnutí budú okrem iného diskutovať o rozdelení najvyšších postov v rámci EÚ, vojne v Pásme Gazy či financovaní obranného sektora a hospodárskej konkurencieschop­nosti. Očakáva sa, že v Bruseli bude aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby podpísal bezpečnostnú dohodu s EÚ a lídrov informoval o aktuálnej situácii na bojisku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #hranice #Pobaltie