Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Rutte preberá vedenie NATO v náročných časoch

Mark Rutte, doterajší holandský premiér, bol vymenovaný za nového generálneho tajomníka NATO, nahradí Jensa Stoltenberga.

26.06.2024 17:18
Mark Rutte Foto: ,
Holandský premiér Mark Rutte
debata

Novým generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie bude doterajší holandský premiér Mark Rutte. Rozhodli o tom v stredu členské krajiny NATO.

Rutteho vymenovanie sa stalo formalitou po tom, ako jeho jediný súper, rumunský prezident Klaus Iohannis, z boja o post odstúpil, keďže sa mu nepodarilo získať dostatočnú podporu.

Bývalý generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg... Foto: SITA/AP, Peter Dejong
Holandsko, Jens Stoltenberg, Mark Rutte, NATO Bývalý generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo) a nový šéf aliancie a holandský premiér Mark Rutte.

„Severoatlantická rada sa rozhodla vymenovať holandského premiéra Marka Rutteho za generálneho tajomníka NATO, ktorý nahradí Jensa Stoltenberga,“ uviedla vo vyhlásení Aliancia. „Rutte sa ujme funkcie 1. októbra 2024, keď sa po desiatich rokoch na čele NATO skončí funkčné obdobie Stoltenberga,“ dodala.

„Želám mu veľa úspechov v ďalšom posilňovaní NATO pri výzvach dneška i zajtrajška. Viem, že NATO zanechávam v dobrých rukách,“ uviedol Stoltenberg v reakcii na Rutteho zvolenie.

stiltenberg Čítajte aj Stoltenberg: NATO posilní ochranu pred ruskými sabotážami a kyberútokmi

Americký prezident Joe Biden nového generálneho tajomníka NATO oficiálne privíta na summite Aliancie vo Washingtone 9. až 11. júla.

Czech Republic NATO US Blinken Čítajte aj Slovensko nemá problém so 40 mld. eur ročne pre Ukrajinu. Má však jednu podmienku

Rutte, ktorý po takmer 14 rokoch na poste predsedu vlády avizoval odchod z holandskej politiky, prevezme vedenie NATO v kľúčovom období. Ako šéf Aliancie sa bude musieť popasovať s dôsledkami ruskej vojny na Ukrajine a potenciálne aj návratom Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA.

Holandský premiér Mark Rutte stojí uprostred... Foto: SITA/AP, Michel Euler
France Russia Ukraine War EU Summit Holandský premiér Mark Rutte stojí uprostred hlúčika kolegov na summite EÚ, naľavo od neho je predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Novozvolený generálny tajomník NATO považuje rozhodnutie členských krajín za „obrovskú česť“, vyhlásil Rutte na sociálnej sieti X. „Aliancia je a aj zostane základným kameňom našej kolektívnej bezpečnosti. Vedenie tejto organizácie je zodpovednosť a ja to neberiem na ľahkú váhu,“ uviedol v príspevku a zároveň dodal, že sa „pozície v októbri ujme s veľkým nasadením“.

debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Stoltenberg #Mark Rutte