Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Švédsky parlament schválil dohodu o spolupráci v obrane s USA

Oponenti tvrdia, že sa Švédsko stane vojenským cieľom. Minister obrany vyhlásil, že nikto nedonúti Švédsko umiestniť na svojom území jadrové zbrane.

19.06.2024 08:10
debata

Poslanci švédskeho parlamentu v utorok (18. júna 2024) schválili dohodu o spolupráci v oblasti obrany (DCA) so Spojenými štátmi americkými. Obe krajiny ju podpísali vlani v decembri a umožní USA prístup k 17 vojenským základniam a výcvikovým priestorom vo Švédsku, ako aj skladovanie zbraní, vojenského vybavenia a munície. Informovala o tom agentúra AFP.

Vojaci USA sa naloďujú v Poľsku Čítajte viac Fínsko poskytne USA neobmedzený prístup k 15 vojenským zariadeniam. Na stole je obranná dohoda

Po takmer päťhodinovej rozprave hlasovalo za dohodu 266 poslancov, 37 poslancov bolo proti a 46 poslancov nebolo prítomných v rokovacej sále.

Hlavní oponenti, ľavicové a ekologické strany, tvrdili, že v dohode by malo byť explicitne uvedené, že Švédsko nepovolí na svojom území rozmiestniť jadrové zbrane. Hovorca Strany zelených Daniel Hellden povedal, že dohoda urobila zo Švédska „cieľ pre jadrové zbrane“, pretože „budeme mať 17 základní, kde môžu Američania skladovať (vojenský) materiál“.

Vojaci USA sa naloďujú v poľskom prístave Gdynia
Video
Americká obrnená a iná vojenská automobilová technika na parkovisku v prístave Gdynia v marci 2023.

Stredopravicová menšinová vláda premiéra Ulfa Kristerssona, ktorú podporujú krajne pravicoví Švédski demokrati, oponuje, že dohoda rešpektuje suverenitu Švédska. „Švédsko je suverénny štát a žiadna iná krajina ho nemôže prinútiť, aby malo na svojom území jadrové zbrane,“ zdôraznil minister obrany Pal Jonson.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Švédsko #Obranná dohoda s USA