Aspoň dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) tento rok na obranu vynaloží 23 z 32 členských krajín Severoatlantickej aliancie, povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred rokovaním s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Počet spojencov, ktorí plnia výdavkový cieľ, by tak vzrástol na viac ako trojnásobok oproti stavu pred ruskou inváziou na Ukrajinu v roku 2022, uviedla agentúra AP. Podľa predchádzajúceho odhadu sa očakávalo dosiahnutie dvojpercentnej hranice v 18 krajinách Aliancie. Stoltenberg pri vystúpení na pôde výskumného ústavu Wilson Center, ktorým otváral návštevu Washingtonu, hovoril o viac ako 20 krajinách.

Celkovo sa podľa Stoltenberga výdavky na obranu členov NATO tento rok medziročne zvýšia o 18 percent. „To je najväčší nárast v uplynulých desaťročiach,“ uviedol podľa AFP. „Európania robia pre svoju kolektívnu bezpečnosť viac ako pred niekoľkými rokmi,“ uviedol šéf NATO, ktorý sa zišiel s Bidenom necelý mesiac pred summitom Aliancie zvolaným do americkej metropoly.

Aliancia si dvojpercentnú hranicu stanovila ako žiadanú úroveň obranných výdavkov v roku 2014, keď takýto obranný rozpočet mal len zlomok členských krajín. V posledných rokoch spojenci obranné rozpočty výrazne zvyšujú aj v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine, ktorá priniesla konvenčnú vojnu k hraniciam NATO.
V roku 2021 dve percentá HDP alebo viac dalo na armádu len šesť členských krajín, pripomína AP. Tento rok vo februári potom Stoltenberg vyjadril očakávania, že v roku 2024 výdavkový cieľ dosiahne 18 členov Aliancie, ktorá sa krátko nato rozrástla o Švédsko. O rok skôr sa k NATO pripojilo aj Fínsko. Obranné výdavky zvyšuje aj Česko, ktoré dvojpercentnú hranicu zakotvilo v zákone. Zatiaľ čo česká vláda sa výdavkový cieľ snaží dosiahnuť v tomto roku, vlani na obranu vydala 1,37 percenta HDP. Najvyšší vojenský rozpočet malo vlani v relatívnom vyjadrení Poľsko, ktoré minulo 3,9 percenta HDP.
Stoltenberg vo Wilson Center hovoril tiež o vojenskej podpore Ukrajiny, ktorá je podľa neho „cestou k mieru“. Kritizoval naopak Čínu, ktorá podľa Západu dodáva Rusku technológie s vojenským využitím a podporuje tým vojnové úsilie Moskvy. „V istom momente, ak Čína nezmení kurz, musia spojenci uvaliť následky,“ povedal šéf NATO.