Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Český prezident Pavel hodnotí summit o mieri na Ukrajine ako úspešný

Summit vo Švajčiarsku dosiahol pokrok v mierových rokovaniach o Ukrajine. Český prezident Pavel hodnotí summit ako úspešný.

17.06.2024 13:00
EÚ, Štrasburg, Petr Pavel, Česko, Francúzsko,... Foto: ,
Prezident Českej republiky Petr Pavel vystúpil s prejavom v Európskom parlamente v stredu 4. októbra 2023 v Štrasburgu vo východnom Francúzsku.
debata

Summit o mieri na Ukrajine, ktorý sa tento víkend konal vo Švajčiarsku, naplnil očakávania aspoň nejakého pokroku. Po návrate z dvojdňového podujatia to v nedeľu podľa svojej kancelárie uviedol český prezident Petr Pavel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj... Foto: SITA/AP, Michael Buholzer
vojna na Ukrajine, mierový summit vo Švajčiarsku, Volodymyr Zelenskyj Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prichádza na záverečnú tlačovú konferenciu počas summitu o mieri na Ukrajine vo švajčiarskom Obbürgene v nedeľu 16. júna 2024.

Cieľom summitu bolo na najvyššej politickej úrovni nájsť čo najširšiu zhodu na podmienkach spravodlivého, trvalého a úplného mieru na Ukrajine a začať vlastný mierový proces, pripomenula česká Kancelária prezidenta republiky. Témami rozhovorov boli aj konkrétne dôsledky ruskej agresie v humanitárnej oblasti, potravinovej bezpečnosti či jadrovej bezpečnosti.

Na mierovom summite o Ukrajine vo Švajčiarsku... Foto: SITA/AP, Michael Buholzer
mier, summit, ukrajina, vojna, švajčiarsko Na mierovom summite o Ukrajine vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín a osem medzinárodných organizácií. Ruskú federáciu na summit nepozvali a nezúčastní sa na ňom ani Čína.

„Pôvodné očakávania, že summit prinesie aspoň nejaký pokrok na ceste k mieru na Ukrajine, podľa môjho názoru boli naplnené,“ povedal Pavel novinárom. Pripomenul, že na summite sa zúčastnilo 101 krajín a medzinárodných organizácií, z toho asi 62 na úrovni hláv štátov a vlád.

Stoltenberg Čítajte aj NATO rokuje o uvedení jadrových zbraní do stavu pohotovosti

„Prevažná väčšina z nich jasne podporila riešenie, ktorého základom bude Charta OSN a predovšetkým princípy suverenity a teritoriálnej integrity. Prevažná väčšina krajín tiež odsúdila ruskú agresiu proti Ukrajine ako odporujúcu medzinárodnému právu,“ doplnil český prezident.

Severná Kórea, raketomet, KĽDR Čítajte aj SIPRI: Čína a KĽDR za posledný rok opäť zväčšili svoj jadrový arzenál

Pavel tiež priblížil, že pracovné skupiny na summite našli pomerne všeobecnú zhodu v preberaných témach, ku ktorým patrili aj sloboda plavby na moriach, ochrana civilistov, výmena vojnových zajatcov a návrat detí. Odrazilo sa to podľa neho v prijatí záverečného vyhlásenia, ktoré podporila väčšina zúčastnených štátov.

debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #mier #Petr Pavel #vojna na Ukrajine