Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

NATO rokuje o uvedení jadrových zbraní do stavu pohotovosti

Ide o reakciu na rastúcu hrozbu, ktorú predstavuje Rusko a Čína, vyhlásil 17. júna 2024 šéf Aliancie Jens Stoltenberg.

17.06.2024 11:00
debata

Členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) rokujú o možnosti uvedenia ďalších jadrových zbraní do stavu pohotovosti, informuje TASR podľa agentúry Reuters. „Nebudem zachádzať do operačných podrobností o tom, koľko jadrových hlavíc by malo byť v prevádzke a ktoré by mali byť uskladnené, ale tieto otázky musíme konzultovať. A presne to robíme,“ povedal Stoltenberg v rozhovore pre britský denník Telegraph.

Severná Kórea, raketomet, KĽDR Čítajte viac SIPRI: Čína a KĽDR za posledný rok opäť zväčšili svoj jadrový arzenál

Transparentná komunikácia v tejto otázke podľa neho pomáha vyslať priamy odkaz o tom, že NATO je alianciou, ktorá disponuje jadrovými zbraňami a používa ich ako odstrašujúci prostriedok. „Cieľom Aliancie je samozrejme svet bez jadrových zbraní, ale kým budú existovať, zostaneme jadrovou alianciou, pretože svet, v ktorom Rusko, Čína a Severná Kórea majú jadrové zbrane a NATO nie, je nebezpečnejší,“ do­dal.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovane pohrozil, že Moskva by v prípade mimoriadnych okolností mohla použiť jadrové zbrane na svoju obranu. Rusko obviňuje západné krajiny, že tlačia svet do jadrovej konfrontácie tým, že poskytujú Ukrajine zbrane v hodnote miliárd dolárov, z ktorých niektoré sa používajú pri útokoch na ruskom území. Rusko s Bieloruskom počas minulého týždňa spustili druhú fázu spoločných manévrov, ktoré zahŕňajú použitie taktických jadrových zbraní. Podľa ruského ministerstva obrany je cieľom cvičenia uistiť sa, že príslušníci oboch armád sú pripravení na ochranu suverenity a územnej celistvosti Moskvy a Minsku.

Russia Nuclear Drills Čítajte viac Rusko oznámilo začiatok druhej fázy cvičenia zahŕňajúceho taktické jadrové zbrane

Stoltenberg v rozhovore pre britský denník tiež varoval, že NATO môže čeliť niečomu, čomu nikdy predtým nečelilo – dvom potenciálnym protivníkom s jadrovými zbraňami: Číne a Rusku. „Samozrejme, že to má svoje dôsledky,“ dodal. Zároveň vyzval západných spojencov, aby naďalej podporovali Kyjev. Členovia Aliancie sa minulý týždeň dohodli na pláne koordinácie pomoci Ukrajine v oblasti dodávok vojenskej techniky a výcviku. Koordinácia pomoci Ukrajine sa tak presunie z neformálnej skupiny vedenej Spojenými štátmi pod oficiálnu misiu NATO.

Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (SIPRI) vo svojej výročnej správe zverejnenej v pondelok uviedol, že deväť krajín (USA, Rusko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Severná Kórea a Izrael), ktoré disponujú jadrovými zbraňami, vlani pokračovalo v modernizácii svojho jadrového arzenálu a niekoľko z nich nasadilo nové jadrové zbraňové systémy.

Vypustenie rakety Bulava z ruskej jadrovej ponorky
Video
Bulava je schopná niesť až šesť hlavíc MIRV (oddeliteľných nezávisle navádzaných hlavíc) o sile niekoľkých jednotiek až desiatok kiloton TNT / Zdroj: Ministerstvo obrany Ruskej federácie

V januári bolo podľa SIPRI celosvetovo na skladoch pripravených na možné použite 9 585 jadrových hlavíc z odhadovaného celkového počtu 12 121. V stave „vysokej operačnej pohotovosti“ bolo udržiavaných približne 2 100 balistických rakiet, dodal inštitút. To sa podľa neho týka najmä jadrového arzenálu Ruska a USA, ale aj Číny.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #NATO #Jens Stoltenberg #jadrové zbrane #SIPRI