Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Viac ako 300 000 vojakov NATO je pripravených na obranu pred Ruskom

NATO plánuje nasadiť viac ako 300 000 vojakov do 30 dní v reakcii na potenciálnu ruskú hrozbu, uvádza nemenovaný predstaviteľ.

14.06.2024 11:00
Francúzsko, vojna na Ukrajine Foto:
Francúzski vojaci nastupujú do vojenského lietadla, aby sa zúčastnili operácie Thunder Lynx ako súčasť misií NATO v Estónsku, v stredu 22. júna 2022.
debata

Krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) „výrazne prekročili“ svoj záväzok nasadiť 300.000 vojakov do 30 dní od hypotetického útoku Ruska na niektorého člena NATO. Informovala o tom agentúra Reuters vo štvrtok s odvolaním sa na nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa NATO.

Rieka nie je prekážkou. Manévre NATO na cvičení Steadfast Defender
Video

„Návrhy spojencov, ktoré sú na stole, s istotou presahujú 300.000 (vojakov), čo sme stanovili (v roku 2023),“ povedal predstaviteľ NATO, ktorý si želal ostať v anonymite. Dodal, že tieto sily majú byť „k dispozícii do 30 dní“. Dosiaľ nebolo zverejnené, koľkými vojakmi by prispeli jednotlivé členské krajiny.

Bojový vrtuľník Apache 101. výsadkovej divízie... Foto: SITA/AP, Andreea Alexandru
Mihail Kogalniceanu, Constanta, základňa NATO, Rumunsko, Apache, vojaci Bojový vrtuľník Apache 101. výsadkovej divízie Spojených štátov letí nad delostreleckým dielom počas cvičenia na leteckej základni Mihail Kogalniceanu neďaleko čiernomorského prístavu Constanta v Rumunsku 31. marca 2023.

Moskva viackrát poprela, že by mala v pláne zaútočiť na niektorého člena NATO. Agentúra Reuters pripomenula, že ruskí predstavitelia pred februárom 2022 viackrát vylúčili aj možnosť útoku na Ukrajinu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojaci #NATO #obrana