Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Pistorius navrhol zaviesť 6-mesačnú povinnú službu v nemeckej armáde

Nemecký minister obrany Boris Pistorius má v úmysle zaviesť v Nemecku vojenskú registráciu, povinnú šesťmesačnú službu a naverbovať 200 000 záložníkov. Navrhlo sa tiež rozšírenie brannej povinnosti aj na ženy.

12.06.2024 14:16
debata (2)

Nemecký minister obrany Boris Pistorius má v úmysle výrazne rozšíriť personál Bundeswehru pomocou nového modelu vojenskej služby. Šéf rezortu obrany svoje plány predstavil v stredu 12. júna v Bundestagu vo Výbore pre obranu. Informáciu prinieslo nemecké médium Deutsche Welle.

Pistorius Čítajte viac Povinná vojenská služba v Nemecku? Pistorius: Nemáme energiu, čas ani peniaze

Pistorius navrhol najmä zavedenie aktívnej vojenskej služby na obdobie šiestich mesiacov s možnosťou jej dobrovoľného predĺženia. Uvádza to agentúra AFP s odvolaním sa na Výbor pre obranu Bundestagu.

Podľa týchto informácií plánuje minister obnoviť aj vojenskú registráciu osôb spôsobilých na vojenskú službu. Okrem toho sa navrhuje zaslať dotazníky 18-ročným chlapcom a dievčatám, aby zistili, či sú pripravení na vojenskú službu. Očakáva sa, že takéto dotazníky budú zaslané 400 000 ľuďom, potom bude 40 000 z nich povolaných na výcvik, píše Tagesschau.

Nemecké tanky v Slovenskej republike
Video
Nemecko posilnilo ochranu východného krídla NATO, keď na Slovensko vyslalo tanky Leopard 2A6 z tankového práporu 93 v Munsteri. (jún 2023) / Zdroj: Bundeswehr

Účelom týchto krokov je „rast a posilňovanie rezerv pre spoločnú obranu,“ cituje ministra agentúra AFP. Dlhodobým cieľom je zvýšiť početný stav Bundeswehru na 460 000 vojakov, 203 000 osôb v aktívnej službe a zvyšok v zálohe. Podľa ministra na dosiahnutie tohto cieľa chýba ešte 200-tisíc záložníkov. V Bundeswehri v súčasnosti slúži 181 000 vojakov.

Povinná vojenská služba bola v Nemecku zrušená 1. júla 2011. V Slovenskej republike (SR) bola povinná vojenská služba zrušená 31. decembra 2005. Od 1. januára 2006 má SR už len profesionálne ozbrojené sily.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #povinná vojenská služba #nemecká armáda #Bundestag #Boris Pistorius