Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Česko volá po spoločnej stratégii NATO na zadržiavanie Ruska

Česko by podľa ministra zahraničných vecí Jana Lipavského uvítalo spoločnú stratégiu NATO na zadržiavanie Ruska. O tejto otázke sa bude diskutovať na júlovom summite vo Washingtone.

05.06.2024 14:00
Český minister Jan Lipavský Foto: ,
Český minister Jan Lipavský.
debata

Česko by podľa ministra zahraničných vecí Jana Lipavského uvítalo spoločnú stratégiu Severoatlantickej aliancie, ako zadržiavať Rusko. Povedal to po skončení neformálneho rokovania šéfov diplomacií krajín NATO v Prahe.

Slovenský minister zahraničných vecí Juraj... Foto: TASR, Barbora Vizváryová
Blanár, Lipavský Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár (vľavo) a český minister zahraničia Jan Lipavský počas Blanárovej prvej oficiálnej návštevy v Českej republike. 6. novembra 2023.

Revízia prístupu Aliancie k Rusku

O otázke revízie prístupu Aliancie k Rusku sa bude podľa Lipavského diskutovať na júlovom summite vo Washingtone. „Česko by uvítalo dôslednú stratégiu, ako Rusko v rámci NATO zadržiavať. Súčasťou zadržiavania Ruska je logicky a rozhodne podpora práva Ukrajiny brániť sa ruskej agresii,“ vysvetlil minister.

Tomáš: Chlapca, ktorý sa s atrapou zbrane vykláňal z okna auta, preverí sociálna kuratela
Video

Finančná podpora Ukrajiny

Zopakoval, že ČR podporuje návrh generálneho tajomníka Aliancie Jensa Stoltenberga, aby sa spojenci zaviazali poskytovať Ukrajine každoročne aspoň 40 miliárd eur. Zdôraznil však, že vždy, keď ide o peniaze, je nutné to podrobne prediskutovať. „Musíme medzi 32 spojencami nájsť takú pozíciu, aby s ňou bol každý ochotný súhlasiť. Musíme rešpektovať každého spojenca,“ podotkol Lipavský.

Dlhodobý prístup NATO k bezpečnosti Ukrajiny

Je podľa neho potrebné riešiť aj dlhodobejší prístup NATO k bezpečnosti Ukrajiny. „Ukrajina nemôže proti Rusku bojovať s jednou rukou zviazanou za chrbtom. Musí byť schopná útočiť proti ruskej invázii, a to aj na ruskom území,“ povedal minister s tým, že jedinou dlhodobou zárukou proti ruským imperiálnym ambíciám je jej členstvo v NATO.

„Diskutovali sme o dôležitých aspektoch týkajúcich sa našej bezpečnosti a budúcnosti a akým spôsobom môže NATO prispieť k momentálnej obrane a bezpečnosti Ukrajiny dovtedy, kým nedostane dôveryhodné bezpečnostné záruky,“ dodal.

Bosna a Hercegovina Slovensko Gajdoš návšteva Čítajte aj Slovensko vyšle vojakov na ochranu námornej bezpečnosti v Červenom mori

Neformálne rokovanie v Prahe

Ministri zahraničných vecí krajín NATO sa vo štvrtok a v piatok v Prahe stretli na dvojdňovom neformálnom rokovaní. Počas piatkovej viac než trojhodinovej schôdzky v Černínskom paláci sa zamerali na možnosti, ako môže Aliancia prispieť k obrane a bezpečnosti Ukrajiny a tiež na to, ako posilniť individuálnu odolnosť jednotlivých členov aj Aliancie ako celku. Debata bola voľná, každý podľa Lipavského mohol hovoriť o tom, čo bolo dôležité pre jeho krajinu. Dvojdňová akcia bola najväčšou udalosťou NATO v Česku od roku 2002.

phishing, hacker, kyberzločin, heslá, bezpečnosť v online Čítajte aj Poľsko naleje do kyberbezpečnosti 700 miliónov eur
debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Česká repuublika #Jan Lipavský