Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Slovensko nemá problém so 40 mld. eur ročne pre Ukrajinu. Má však jednu podmienku

Slovensko súhlasí s návrhom generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, aby sa spojenci zaviazali poskytovať Ukrajine každoročne aspoň 40 miliárd eur. Minister zahraničných veci Juraj Blanár to však počas neformálneho samitu NATO v Prahe podmienil splnením zásadnej slovenskej požiadavky.

31.05.2024 20:00
Czech Republic NATO US Blinken Foto: ,
Dánsky minister zahraničných vecí Lars Lokke Rasmussen (vľavo) sa rozpráva so slovenským ministrom zahraničných vecí Jurajom Blanárom (uprostred) počas stretnutia ministrov zahraničných vecí NATO v Černínskom paláci v Prahe v piatok 31. mája 2024.
debata

„Sme pripravení sa o tom baviť, pretože Slovensko pomáha. Ale musím zdôrazniť – iba vtedy, keď bude splnená podmienka, že to môže byť použité aj na nesmrtiace systémy, ako je odmínovanie, rôzne bagre a takéto záležitosti… Ale na smrtiacu silu určite nebudeme chcieť prispievať,“ zdôraznil Blanár. Financie musia byť podľa neho použité na to, aby bola Ukrajina stabilizovaná z civilného hľadiska.

belarty-gal03 Čítajte viac VIDEO: Slovenská firma dodá Ukrajine odmínovací stroj na tankovom podvozku T-55

Dodal, že SR je členom odmínovacej koalície a v tomto chce maximálne využiť nielen ľudské a odborné, ale aj výrobné kapacity. „Vyrábame unikátne odmínovacie zariadenia Božena, ktoré už dnes operujú na ukrajinskom území a pripravujeme ďalšie, ktoré tam chceme dodať,“ avizoval šéf slovenskej diplomacie.

Russia Ukraine War Čítajte viac NATO pripravuje pre Ukrajinu vojenskú megapomoc na steroidoch

V súvislosti s aktuálne diskutovanou témou, či by Ukrajina mala používať zbrane dodané Západom aj na ciele v Rusku, Blanár reagoval, že ide o bilaterálnu záležitosť, a je preto na každom štáte, ako sa rozhodne.

HIMARS Čítajte viac Joe Biden povolil výnimku na použitie amerických zbraní na ciele v Rusku

„Je veľmi otázne, ako v prípade použitia týchto zbraní zareaguje Ruská federácia. Zároveň sa ukáže, či to prispeje k riešeniu tohto problému alebo k jeho eskalácii,“ podotkol slovenský minister.

Dodal, že slovenská vláda je za čo najskoršie mierové riešenie konfliktu. Na mierovom summite vo Švajčiarsku pre to chce SR podľa slov Blanára urobiť maximum.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Praha #NATO #Juraj Blanár #samit NATO #vojenská pomoc Ukrajine