Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Joe Biden povolil výnimku na použitie amerických zbraní na ciele v Rusku

Členské štáty NATO nemajú zväzovať Ukrajine ruky za chrbtom, a preto by mali zrušiť obmedzenia na použitie nimi dodaných zbraní Ukrajine iba na okupovanom území a povoliť Kyjevu útočiť nimi aj na legitímne vojenské ciele v Rusku. V Prahe to vo štvrtok vyhlásil generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.

30.05.2024 22:46
HIMARS Foto:
Salvový raketomet HIMARS.
debata (2)

Čoraz viac západných krajín upúšťa od obmedzovania ukrajinskej armády, kde a ako má použiť nimi dodané zbrane vrámci vojenskej pomoci. Viaceré členské krajiny opakovane vyhlásili, že nemajú problém s tým, ak Ukrajina zasiahne „legitímne vojenské ciele“ ich zbraňami hoci aj na území Ruskej federácie.

Na druhej strane stoja štáty ako USA, či Nemecko, ktoré sa obávajú, že použitie ich zbraní na území Ruska ich zatiahne do konfliktu s Moskvou.

APTOPIX Russia Ukraine War Čítajte viac Rusko nemá dosť vojakov na úspech pri Charkove. Postupujú, lebo Ukrajinci na nich nemôžu strieľať

„Vzhľadom na vývoj tejto vojny som presvedčený, že nastal čas zvážiť niektoré z týchto obmedzení, aby sa Ukrajinci mohli skutočne brániť,“ povedal Stoltenberg v prejave na pôde Senátu Parlamentu ČR pred začiatkom neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín NATO v Prahe.

RUSKO JE / NIE JE ČIK-ČIK DOMČEK

Krajiny, ktoré sú PROTI použitiu ich zbraní na území Ruskej federácie

 • Spojené štáty americké
 • Nemecká spolková republika
 • Taliansko

Krajiny, ktoré neobmedzujú Ukrajinské ozbrojené sily v použití ich zbraní a techniky:

 • Česká republika
 • Estónsko
 • Fínsko
 • Francúzsko
 • Holandsko
 • Litva
 • Lotyšsko
 • Poľsko
 • Portugalsko
 • Španielsko
 • Švédsko
 • Veľká Británia

Kurzívou sú označené krajiny s jadrovými zbraňami

„V uplynulých týždňoch a mesiacoch sa väčšina ťažkých bojov odohráva pozdĺž rusko-ukrajinskej hranice,“ povedal šéf Aliancie v súvislosti s bojmi v Charkovskej oblasti. To podľa neho umožňuje ruskej armáde útočiť na ukrajinské jednotky aj priamo z územia Ruska.

Rusko bombardovanie Charkov hypermarket Čítajte viac VIDEO: Rusko dvomi raketami zbombardovalo hypermarket v Charkove a tvrdí, že to bolo vojenské veliteľstvo

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane žiada zrušenie obmedzení, americký Pentagón to však doteraz vždy odmietol s odôvodnením, že Spojené štáty poskytujú Ukrajine zbrane len na oslobodzovanie územia obsadeného Ruskom, nie na zasahovanie v samotnom Rusku.

V USA stúpa tlak na Biely dom úplne odomknúť americké zbrane

zväčšiť Dolet jednotlivých zbraňových systémov... Foto: SITA/AP
mapa ATACAMS Rusko Dolet jednotlivých zbraňových systémov dodávaných najmä Spojenými štátmi americkými od hraníc Ukrajiny resp. územia pod kontrolou ukrajinskej vlády smerom do vnútrozemia Ruskej federácie.

Ukrajina pri svojej snahe o odomknutie úplného potenciálu amerických zbraní našla vo Washingtone pomerne nečakaného spojenca. Sú ním opoziční republikáni, ktorí viac ako sedem mesiacov blokovali akúkoľvek vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Tentoraz však využívajú tému v predvolebnom boji vo svoj prospech.

Russia Ukraine War Čítajte viac Americká snemovňa po pol roku prešľapovania schválila pomoc Ukrajine a núti Tik-tok k predaju

Pomerne jednoznačne sa v prospech uvoľnenia obmedzení vyjadril predseda snemovne reprezentantov a politicky druhý najvplyvnejší človek v USA republikán Mike Johnson.

zväčšiť Predseda Snemovne reprezentantov republikán... Foto: SITA/AP, J. Scott Applewhite
Congress Ukraine Israel Predseda Snemovne reprezentantov republikán Mike Johnson sa jednoznačne vyjadril, že pri schvcaľovaní vojenskej pomoci Ukrajine, americkí poslanci nedali žiadne obmedzenia na použitie amerických zbraní a Biely dom by mal zrušiť nezmyselné obmedzenia pre Ukrajinu, ktorá vie najlepšie, ako túto pomoc efektívne využiť.

„V otázke využítia poskytnutých zbraní nevidím dôvod, aby sme sa my v USA zaoberali mikromanažmentom vojny. V schválenom dokumente žiadne takéto obmedzenia nie sú. Ukrajinské ozbrojené sily najlepšie vedia, ako čo najefektívnejšie využiť vojenskú pomoc, ktorú sme im poskytli, preto by nemali byť nezmyselne obmedzovaní a vláda by mala jednoznačne prehodnotiť svoj postoj v tejto otázke,“ uviedol predseda dolnej komory amerického senátu republikán Mike Johnson.

Na jeho stranu sa pridalo v americkom kongrese viacero predstaviteľov nielen republikánov, ktorí si našli novú tému, ako kritizovať pred voľbami vládu Demokratickej strany a prezidenta Joe Bidena, no pridávajú sa aj hlasy práve z Bidenovej strany.

Joe Biden povolil výnimku na ciele v okolí Charkova

Spojené štáty udelili Ukrajine povolenie využiť nimi dodané zbrane na útoky na územie Ruska, avšak výlučne v blízkosti mesta Charkov, uviedol vo štvrtok nemenovaný zdroj z USA.

Agentúra AFP uvádza, že Biden zrušil obmedzenia na využívanie Spojenými štátmi dodaných zbraní Ukrajinou na útoky na ciele v Rusku, ale len za účelom obrany Charkova a Charkovskej oblasti.

„Prezident nedávno nariadil svojmu tímu, aby zaistil, že bude Ukrajina schopná využiť zbrane dodané Spojenými štátmi za účelom opätovania paľby v Charkovskej oblasti tak, aby sa Ukrajina mohla brániť voči ruským jednotkám, ktoré na ňu útočia alebo sa pripravujú na nich útočiť,“ uviedol nemenovaný zdroj pod podmienkou anonymity.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Praha #Rusko #NATO #Jens Stoltenberg #konflikt na Ukrajine #ČR #samit NATO #vojenská pomoc Ukrajine