Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Európska jednota v obrane: Poľsko a Grécko navrhujú spoločný protivzdušný systém

Poľsko a Grécko vo štvrtok vyzvali Európsku komisiu na vytvorenie celoeurópskeho systému protivzdušnej obrany. Poľský premiér Donald Tusk a jeho grécky náprotivok Kyriakos Mitsotakis zaslali list, v ktorom apelujú na spoločnú obranú politiku EÚ.

24.05.2024 11:06
Bojová stíhačka / F-16 / Foto: ,
Bojové stíhačky typu F-16 rumunských ozbrojených síl počas vojenského cvičenia NATO v litovskom vzdušnom priestore, máj 2023
debata

Poľsko a Grécko vo štvrtok poslali Európskej komisii list, v ktorom vyzývajú na vytvorenie celoeurópskeho systému protivzdušnej obrany, oznámil poľský premiér Donald Tusk.

Poľsko, ktoré hraničí s Ukrajinou a ktoré zaznamenalo vniknutie rakiet do svojho vzdušného priestoru, na význam protivzdušnej obrany upriamilo intenzívnejšie svoju pozornosť.
Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson
Video
List, zaslaný spolu s gréckym premiérom Mitsotakisom, sa týkal spoločnej obrannej politiky EÚ, uviedol Tusk vo štvrtok večer v rozhovore s poľskou televíziou TVP Info.

„Európska komisia už veľmi pozitívne reagovala na to, aby sa protiraketová protivzdušná obrana stala spoločnou úlohou Európy, pretože ide o obrovskú sumu peňazí,“ dodal poľský premiér.

Poľský premiér Donald Tusk počas návštevy... Foto: SITA/AP, Efrem Lukatsky
Tusk Poľský premiér Donald Tusk počas návštevy Kyjeva v pondelok 22. januára 2024.

Európske krajiny by podľa neho mali prestať súperiť pri budovaní vlastných systémov protivzdušnej obrany. Namiesto toho vyzval na spoluprácu vrátane spoločných investícií do obranného sektoru.

„Potrebujeme menej trieštenia a viac spoločných projektov. Napríklad ochranný štít vzdušnej obrany, ako ho navrhli Kyriakos Mitsotakis a Donald Tusk,“ uviedla vo štvrtok šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.

Moldova European Union Čítajte aj Európska únia sa zaviazala vojensky brániť Moldavsko pred Ruskom

Tusk vyjadril presvedčenie, že iba zjednotená Európa, ktorá presadzuje spoločnú obrannú politiku, bude schopná zabrániť vojne. „Na vojnu sa nepripravujeme preto, že k nej dôjde, ale preto, aby k nej nedošlo,“ zdôraznil.

Moldova European Union Čítajte aj Európska únia sa zaviazala vojensky brániť Moldavsko pred Ruskom

Ešte v apríli mu podľa jeho slov poľskí generáli aj šéf Národného bezpečnostného úradu (BBN) Jacek Siewiera povedali, že pre Varšavu by bolo dobré zapojiť sa sa do viacerých projektov protivzdušnej obrany.

debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #EÚ #Poľsko #Donald Tusk #protivzdušná obrana