Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Minister Kaliňák je vďačný za vojakov NATO na Slovensku

Minister obrany SR Robert Kaliňák sa v piatok poďakoval španielskej ministerke obrany Margarite Roblesovej Fernándezovej za príspevok jej krajiny do Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku.

03.05.2024 16:18
debata

Ocenil tiež rozhodnutie španielskej strany v júli prevziať od Českej republiky velenie tohto bojového zoskupenia. Urobil tak počas ich spoločnej návštevy Centra výcviku Lešť, kde španielsky kontingent pôsobí.

Na snímke sprava španielska ministerka obrany... Foto: MO SR
SR Španielsko Kaliňák Lešť jednotka NATO velenie BBX Na snímke sprava španielska ministerka obrany Margarita Roblesová Fernándezová a minister obrany SR Robert Kaliňák počas spoločnej návštevy Centra výcviku Lešť, kde pôsobí španielsky kontingent Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v piatok 3. mája 2024.

„Španielski vojaci si pochvaľujú aj slovenskú pohostinnosť a taktiež vzájomnú spoluprácu, podmienky a zázemie v Centre výcviku Lešť, ktoré je moderným výcvikovým priestorom európskeho formátu,“ uviedol minister. Pripomenul, že nasadzovanie španielskeho kontingentu prebiehalo postupne od januára tohto roku. Od júla bude na Slovensku pôsobiť do 780 španielskych vojakov aj s technikou.

Španielski a slovenskí vojaci podľa Kaliňáka spolu s vojakmi Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku potvrdili svoju pripravenosť brániť územie Aliancie aj počas nedávneho cvičenia Strong Cohesion 2024, ktoré preverilo kompatibilitu ich spoločných operačných postupov pri vedení defenzívnej bojovej činnosti.

Minister zároveň zdôraznil, že Slovensko sa nemôže spoliehať len na kolektívnu obranu, ale v súlade so Severoatlantickou zmluvou je potrebné investovať energiu a úsilie aj do zásadnejšieho rozvoja svojich individuálnych spôsobilostí ako základu kolektívnej schopnosti odolávať ozbrojenému útoku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #NATO #Lešť #Robert Kaliňák