Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Orbán šéfovi NATO sľúbil, že vstup Švédska schvália "čo najskôr"

Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore s generálnym tajomníkom NATO upokojoval situáciu ohľadom vstupu Švédska do NATO. Maďarsko je posledné, ktoré jeho vstup neratifikovalo. "Budeme naliehať na Národné zhromaždenie (parlament), aby hlasovalo za pristúpenie Švédska a pri prvej možnej príležitosti uzavrelo ratifikáciu," tvrdí Orbán.

24.01.2024 16:39
Viktor Orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán
debata

Maďarský premiér Viktor Orbán v telefonickom rozhovore so šéfom NATO Jensom Stoltenbergom v stredu tvrdil, že maďarská vláda podporuje členstvo Švédska v Severoatlantickej aliancii. Akurát vstup formálne neschválili ani 20 mesiacov po splnení všetkých podmienok zo strany Švédska.

O telefonickom rozhovore s generálnym tajomníkom NATO informoval samotný Orbán.

„Práve som ukončil telefonát s generálnym tajomníkom NATO. Potvrdil som, že maďarská vláda podporuje členstvo Švédska v NATO,“ napísal Orbán,

„Zdôraznil som tiež, že budeme naďalej naliehať na maďarské Národné zhromaždenie, aby hlasovalo za pristúpenie Švédska a pri prvej možnej príležitosti uzavrelo ratifikáciu,“ dodal maďarský ministerský predseda.

V utorok Orban poslal list svojmu švédskemu kolegovi Ulfovi Kristerssonovi, v ktorom ho pozval do Budapešti, aby prediskutoval ponuku „čo najskôr“. Maďarsko dlhodobo kritizuje Švédsko za to, že nepodniká kroky na posilnenie bilaterálnych vzťahov.

Turecko parlament ratifikácia Švédsko NATO Čítajte viac Turecko schválilo vstup Švédska do NATO. Orbánovi dal švédsky premiér košom

Zasadnutie maďarského parlamentu je plánované na polovicu februára. Turecký parlament v utorok ratifikoval členstvo Švédska v NATO po vyše ročnom odklade. Maďarsko je tak posledná členská krajina, ktorá vstup Švédska do NATO blokuje.

Doteraz ako dôvody uvádzali politici vládnej strany FIDESZ nepravdivé tvrdenia švédskych politikov o úrovni a kvalite demokracie v Maďarsku. Čo konkrétne sa im nepáčilo, však nikdy nekonkretizovali.

debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #NATO #Viktor Orbán #Jens Stoltenberg