Čínski hackeri sa dostali k výplatným páskam britských vojakov
07.05.2024 09:51, aktualizované: 10:19Čínski hackeri sa nabúrali do databázy s osobnými údajmi vojakov a zamestnancov britského ministerstva obrany, informuje televízia Sky News.
Čínski hackeri sa nabúrali do databázy s osobnými údajmi vojakov a zamestnancov britského ministerstva obrany, informuje televízia Sky News.
V zdravotníctve pomáha umelá inteligencia (AI) s analýzou röntgenových snímkov, ľudia ju využívajú na rýchle preklady do cudzích jazykov, študenti na pomoc pri tvorbe prác.
Niektoré české inštitúcie boli od roku 2023 cieľom útokov skupiny APT28 spájanej s ruskou vojenskou rozviedkou GRU. Využívali dovtedy neznámu zraniteľnosť aplikácie Microsoft Outlook.
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí bude mať hovorkyňu, ktorá neexistuje. Virtuálna Viktória Ši vytvorila umelá inteligencia podľa ukrajinskej influencerky.
Takmer dve tretiny obyvateľov Slovenska sa dostali do situácie, keď sa im niekto snažil ukradnúť peniaze z účtu alebo platobnej karty. Najčastejšie sa stretli s podvodnými e-mailmi a SMS správami.
Skupina bieloruských hackerov-aktivistov tvrdí, že prenikla do počítačov v najväčšom bieloruskom závode na výrobu hnojív. Kyberútokom chce vyvinúť tlak na vládu a prinúť ju prepustiť politických väzňov.
Čína v piatok oznámila vytvorenie novej zložky svojej armády - kybernetických bojovníkov kybernetického boja a schopnosti Pekingu "bojovať a vyhrávať" vojny.
Britská vláda v utorok oznámila, že prijme návrh zákona, ktorý bude kriminalizovať vytváranie sexuálnych deepfake videí a fotografií.
Poľskej vláde to umožnil izrealský špionážny softvér Pegasus. Ten na Androidoch i Apple mobiloch dokáže sledovať stláčanie kláves, ale aj nadiaľku nepozorovane zapnúť mikrofón, či kameru.
Americká spoločnosť Meta začne od mája označovať zvuky, obrázky a videá generované umelou inteligenciou (AI).
Nemecké úrady vo štvrtok oznámili, že zlikvidovali rozsiahlu internetovú platformu, ktorá užívateľom tzv. darknetu ponúkala drogy, ako aj služby z oblasti kybernetickej kriminality či napríklad podvodne získané údaje o kreditných kartách.
Francúzsko zažíva najväčší kybernetický škandál v histórii. Zo 67 miliónov obyvateľov krajiny, hekeri získali osobné údaje o 43 miliónov ľudí. Dáta ukradli z francúzskeho úradu práce.
Americká Snemovňa reprezentantov schválila v stredu návrh zákona, ktorý by v USA plošne zakázal sociálnu sieť TikTok, ak ju jej čínsky vlastník nepredá. Prijatie zákona v Senáte však nie je isté.
Poľsko sa stalo hlavným cieľom hackerov, ktorí sú pravdepodobne napojení na Kremeľ.
Českí vojenskí programátori prešli cez rozum ruským špiónom a zrušili im prístupy k dôležitým serverom v Čechách ale i na Ukrajine.
Albánske bezpečnostné orgány tvrdia, že za nedávnym útokom na tamojší Štatistický úrad stojí hackerská skupina podporovaná Iránom.
V susednej Českej republike policajti riešiaci počítačovú kriminalitu nevedia kam skôr skočiť. Za rok im na stole skončilo 23 000 prípadov. Takmer tri každú hodinu. A to je iba zlomok reality.
Alexander Ekremov (33) je podľa austrálskej vlády zodpovedný za dosiaľ najväčšiu krádež osobných údajov v krajine. Austrália, USA a Veľká Británia na neho a všetkých, čo sa pokúsia mu pomôcť uvalili sankcie.
V sklade ruskej internetovej spoločnosti Wildberries, ktorá sa zaoberá internetovým predajom, vypukol v sobotu rozsiahly požiar.
Ruskí hackeri boli v systéme najväčšieho ukrajinského mobilného operátora Kyivstar prinajmenšom od vlaňajšieho mája.
S narastajúcou popularitou inteligentných (smart) zariadení sa objavujú aj nové formy hackerských útokov. Ostražitosť preto treba zvýšiť najmä po kúpe elektroniky, ktorá využíva pripojenie na internet.
Slovenské firm kybernetickú bezpečnosť podceňujú, tvrdí to IT odborník na Michal Srnec. Podľa neho sa firma môže ochrániť pred hackermi aj za málo peňazí. Stačí iba dodržiavať jednoduché pravidlá.
Ministerstvo obrany pripravilo Stratégiu kybernetickej obrany SR. Špecialisti zistili, že najzraniteľnejším miestom v počítačovej bezpečnosti je človek.
"Štátnej správe ponúkame zadarmo odborné a technické kapacity na ochranu kritickej infraštruktúry,” uviedol Ján Grujbár, generálny riaditeľ Aliter Technologies.
Dezinformácie predstavujú podľa polície významnú bezpečnostnú hrozbu pre Slovenskú republiku. Najviac hoaxov sa v roku 2021 týkalo ochorenia COVID-19.