Približne 1,25 milióna detí v USA sa stalo obeťou krádeže identity v období od júla 2021 do júla 2022, čo predstavuje jedno z 50 detí, uvádza LSEG Risk Intelligence vo svojej správe. Podľa správy to viedlo k celkovým stratám vo výške 1 miliardy dolárov – a tieto incidenty sa v rokoch 2021 až 2024 zvýšili o 40 %. V prípadoch krádeže identity dieťaťa kyberzločinci používajú osobné údaje neplnoletého na prístup k úverom a pôžičkám alebo na požiadanie o štátne dávky. Často im stačia jednoduché detaily, ako je meno, dátum narodenia a číslo sociálneho poistenia alebo národné osobné identifikačné číslo. Pre útočníkov je to obzvlášť atraktívny spôsob útoku, pretože môže zostať neodhalený roky, kým dieťa nedosiahne dospievajúci vek a nerozhodne sa otvoriť si bankový účet alebo požiadať o študentskú pôžičku. Informuje o tom sever cybernews.com.

Rodičia sa sami často nevedomky stávajú komplicmi pri trestnom čine zdieľaním údajov o narodeninách detí, mien a adries v príspevkoch alebo obrázkoch na sociálnych sieťach. Podľa výskumu Barclays, do roku 2030, informácie zdieľané rodičmi online vedú k dvom tretinám krádeží identity spáchaných na mladých ľuďoch. Samostatná správa od komisárky pre deti Anglicka znepokojujúco naznačuje, že rodičia zdieľajú v priemere 71 fotografií a 29 videí svojho dieťaťa ročne, čo predstavuje takmer 70 000 ks obrazového materiálu, kým ich dieťa dosiahne vek 18 rokov.

Výskumníci popisujú prípad Renaty Galvãovej, ktorá mala len šesť rokov, keď podvodníci použili jej identitu na nahromadenie dlhového portfólia v hodnote vyše 400 000 dolárov. Napriek jej očividne mladému veku sa útočníkom podarilo použiť jej identitu na získanie pôžičiek a prístup k úverom. „Keď som mala 18 rokov, pracovala som, otvorila som si bankový účet a kúpila auto, a všetko, čo sa stalo počas môjho detstva, sa na mňa zrazu zvalilo. Teraz som mala svoj vlastný finančný život a tie veci mi mohli byť odobraté. Zmrazili mi majetok a vzali mi úspory na zaplatenie dlhov,“ hovorí podľa LSEG Risk Intelligence.

Podobne Axton Betz-Hamiltonová zistila, že jej identita bola ukradnutá, keď dostala svoju prvú kreditnú správu, ktorá ukazovala jej úverové skóre v najnižších 2 %. Jej záznamy boli použité na vybielenie bankových účtov, vypísanie nekrytých šekov a čerpanie úverov – to všetko predtým, než sa jedného večera pred jej dverami objavila polícia, aby ju zatkla. „Vyberači dlhov mi neustále volali a posielali listy kvôli dlhom, ktoré neboli moje. Zmenila som si telefónne číslo, ale stále prichádzali. Nemohla som si kúpiť auto ani získať pekný byt. Keď som kontaktovala veriteľa, aby som povedala, že som obeťou krádeže identity, nazvali ma klamárkou,“ vysvetľuje. V mnohých prípadoch je páchateľ známy obeti – ako v tomto prípade, kde to bola matka Betz-Hamilton, čo sa zistilo až po jej smrti. To často ľudí zatlačí do kúta, či majú podať žalobu proti blízkym ľuďom, alebo sa vysporiadať s následkami krádeže.

V dôsledku krádeže identity je viac ako polovici obetí odopretý úver, štvrtina sa potýka s negatívnymi dôsledkami o 10 rokov neskôr a malé percento má doživotný trestný záznam za trestné činy, ktoré nespáchali. To je možné vďaka tomu, že trestný čin môže zostať neodhalený mnoho rokov, pričom priemerný vek obete krádeže identity je podľa výskumníkov osem rokov. Finančné inštitúcie majú dobrú pozíciu na to, aby zabránili prípadom krádeže identity dieťaťa. Mali by integrovať procesy overovania identity a veku, povoliť viacfaktorovú autentifikáciu pre každého zákazníka bez úverovej histórie a využívať biometrickú identifikáciu, ako aj nastaviť rodičovskú kontrolu.