Štyri štandardy (FIPS 203, 204, 205 a 206), vyvinuté NIST (National Institute for Standards and Technology USA, Národný inštitút pre štandardy a technológie USA), boli dokončené pre postkvantovú kryptografiu: postkvantová kryptografia sú kryptografické algoritmy, ktoré sú navrhnuté tak, aby chránili pred útokmi kvantových počítačov. Keďže sa Slovensko pripravuje na kvantové hrozby, tieto štandardy budú kľúčové v ekosystéme kybernetickej bezpečnosti krajiny.

„Prebieha kvantová revolúcia a musíme byť pripravení čo najskôr adaptovať kritickú infraštruktúru na Slovensku,“ hovorí Matej Michalko, predseda dozornej rady Asociácie kritickej infraštruktúry SR. „Okamžité nasadenie post-kvantových kryptografických štandardov NIST je strategickou záležitosťou na podporu našej národnej bezpečnosti a ekonomickej stability." V odporúčaní z 11. apríla 2024 Európska komisia vyzýva členské štáty EÚ, aby implementovali spoločný plán prechodu na postkvantovú kryptografiu. Hoci nie sú potvrdené žiadne termíny, Slovensko už odpovedalo na výzvy v oblasti výskumu a vývoja kvantových technológií prostredníctvom akademických inštitúcií a verejno-súkromných partnerstiev.

Hrozba „harvest now, decrypt later" („odchyť teraz, dešifruj neskôr“) je veľmi reálna – protivníci môžu chcieť hromadiť dnešné zašifrované údaje a dešifrovať ich, keď to kvantové počítače dokážu. Na Slovensku by finančné inštitúcie, telekomunikační poskytovatelia a vládne agentúry mali uprednostňovať prechod na kvantovo odolné šifrovacie metódy na ochranu citlivých informácií a kritických systémov pred kvantovými hrozbami.

Štát znepokojujú najmä dlhodobo citlivé údaje, od osobných identifikačných údajov až po štátne tajomstvá a finančné záznamy. Bude si to vyžadovať veľké investície do novej infraštruktúry, školení a rámcov pre dodržiavanie predpisov.
Autor: Matej Michalko, zakladateľ a CEO Decent Cybersecurity, predseda dozornej rady Asociácie kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky