Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Systémy biometrického rozpoznávania nie sú až také bezpečné, hovorí Europol

Technológia biometrického rozpoznávania ponúka dôveryhodný a spoľahlivý spôsob overenia našej identity a ochrany našich zariadení a online účtov. Orgány činné v trestnom konaní a verejnosť by však mali tiež vedieť, že biometria predstavuje aj nové hrozby.

09.04.2025 14:00
debata

Skenovanie odtlačkov prstov, rozpoznávanie tváre – technológia biometrického rozpoznávania čoraz viac nahrádza heslá, aby bolo prihlasovanie, overovanie identity alebo potvrdzovanie platieb pohodlnejšie. Vzhľadom na jedinečné vlastnosti odtlačkov prstov alebo tváre sa systémy biometrického rozpoznávania vo všeobecnosti považujú za spoľahlivé.

Austrálsky dolár Čítajte viac Kyberzločinci sa v novej kampani pokúsili vykradnúť austrálske dôchodkové účty

Biometrická technológia však nie je bez rizík a má slabé miesta, ktoré možno použiť na trestné zneužitie, ako je vydávanie sa za legitímneho používateľa alebo vyhýbanie sa odhaleniu. V skutočnosti počet trestných činov umožnených útokom na biometrické rozlišovanie pribúda. Europol zverejnil správu, v ktorej pojednáva o tom, ako by zločinci mohli využiť slabiny, ktoré obklopujú biometrické technológie. Napríklad odtlačok prsta sa dá ľahko replikovať pomocou silikónovej formy. Digitálny odtlačok prsta je možné vytlačiť v 2D, 2,5D alebo 3D, pretože táto technológia sa stáva dostupnejšou.

Spyware Čítajte viac Paríž a Londýn viedli dialóg o pravidlách pre spyware

Biometrické rozpoznávacie systémy môžu byť tiež oklamané prispôsobenými silikónovými maskami, make-upom, softvérom na zmenu tváre alebo technológiou deepfake. Tá bola použitá na generovanie syntetickej reči na vydávanie sa za jednotlivca a vyhýbanie sa detekcii. „Trestné zneužívanie technológie biometrického rozpoznávania si vyžaduje primeranú reakciu zo strany orgánov činných v trestnom konaní, aby sme zaistili, že zostaneme v popredí, a to tak v boji proti zločinu, ako aj v záujme zachovania odolnosti našich systémov,“ hovorí Catherine De Bolleová, výkonná riaditeľka Europolu.

Document security Čítajte viac Fínska spoločnosť F-Secure vydala výročnú Príručku kybernetických hrozieb 2025

Aby si orgány činné v trestnom konaní zachovali náskok, musia spolupracovať s odborníkmi v tejto oblasti, aby získali prehľad o možných útokoch na biometrické rozpoznávacie systémy. Orgány preto musia investovať do zvyšovania informovanosti, monitorovania prostredia hrozieb, implementácie príslušných protiopatrení v systémoch biometrického rozpoznávania a monitorovania a označovania bezpečnostných incidentov.

US Czech Republic Čítajte viac Účet českého premiéra Fialu na sieti X napadli hackeri, informovali o falošnom útoku

Okrem toho je dôležité sledovať vývoj v trestných útokoch na biometrickú identifikáciu a extrakcii biometrických profilov na pomoc pri vyšetrovaní trestných činov. „Tieto informácie umožňujú vyšetrovateľom správne posúdiť akékoľvek údaje týkajúce sa zavedenia hodnotenia totožnosti a riadenia prístupu, s ktorými sa stretnú pri vyšetrovaní,“ uvádza sa v správe Europolu o biometrických zraniteľnostiach.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Europol #biometria #kybernetická bezpečnosť