Množstvo mechanizmov v kybernetickej bezpečnosti už funguje, treba však neustále reagovať na nové trendy, s ktorými útočníci prichádzajú. V rozhovore s ČTK to dnes počas návštevy Bruselu uviedol riaditeľ českého Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) Lukáš Kintr. V belgickej metropole bude počas dvoch dní rokovať so zástupcami Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie okrem iného o posilňovaní medzinárodnej spolupráce.
Čítajte viac Nemecká kontrarozviedka varuje pred jednotkou 29155 ruskej GRU„Pre Českú republiku je úplne kľúčové členstvo tak v EÚ ako aj v NATO, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť a hospodárstvo a neoddeliteľnou súčasťou týchto diskusií je aj kybernetický priestor. Preto sa ako v únii, tak aj v Aliancii snažíme aktívne vstupovať do diskusií o zabezpečovaní kybernetickej bezpečnosti,“ uviedol Kintr.
Čítajte viac České tajné služby s FBI odhalili ruskú kybernetickú špionážKybernetické hrozby zahŕňajú množstvo negatívnych fenoménov, ku ktorým dochádza v prostredí informačných technológií – od kybernetickej špionáže, hackerstva, až po internetové podvody či zneužívanie internetu k teroristickým aktivitám.
Čítajte viac Počet kyberútokov v Českej republike za rok 2023 sa zvýšil o 80%„Keď sa na to budeme pozerať z geopolitického hľadiska, tak s fungovaním v medzinárodnom prostredí úzko súvisí hrozba kybernetickej špionáže, s ktorou máme v Česku nejaké skúsenosti. Keď by som išiel do praktickejšej úrovne, tak veľkou výzvou, ktorá pred nami leží, je otázka bezpečnosti dodávateľského reťazca,“ vyhlásil šéf NÚKIB. Dodávateľský reťazec je kaskádou všetkých dodávateľov, ktorí sa podieľajú na doručení tovaru alebo služieb, pričom pri najkritickejších službách je najmä dôležité identifikovať hrozby súvisiace s dodávateľom alebo krajinou, z ktorej pochádza. „Keby sme sa posunuli do úrovne našich osobných životov, tak isto sa prakticky všetci stretli s nejakou formou phishingu, ktorá je tou najbežnejšou hrozbou, ktorej musia občania ČR dnes a denne čeliť,“ dodal Kintr. Phishing je typom internetového podvodu, ktorého cieľom je získavanie citlivých údajov.
Čítajte viac USA obvinili šiestich Rusov v súvislosti s kyberútokmi proti UkrajineSúčasné kybernetické hrozby podľa šéfa NÚKIB súvisia aj s terajšími konfliktmi vo svete. Napríklad tento rok v máji české ministerstvo zahraničných vecí na základe informácií spravodajských služieb oznámilo, že cieľom kybernetických útokov Ruskom kontrolovanej skupiny APT28, ktorá je spájaná s ruskou vojenskou spravodajskou službou GRU, sa stali aj české inštitúcie. „Je ale vždy otázkou, čím je útočník motivovaný. Pri útokoch, ktoré dopadajú priamo na občanov, je najčastejšie finančná motivácia,“ uviedol Kintr.
Čítajte viac Proruskí hackeri zatknutí v Španielsku za DDoS útoky na strategické cielePokiaľ ide o český boj s kybernetickými hrozbami, Praha podľa riaditeľa NÚKIB „už nejakú cestu ušla, ale ešte väčší kus cesty má pred sebou“. V tejto súvislosti spomenul najmä intenzívnejšiu osvetu naprieč spoločnosťou. „Aby sme boli naozaj efektívni, je kľúčová najmä medzinárodná spolupráca a zdieľanie informácií o útočníkoch. Kampane veľmi často necielia výlučne na jednu krajinu, ale na celý rad krajín a ak si budeme schopní včas informácie navzájom vymieňať, môžeme sa aj efektívnejšie najrôznejším kampaniam brániť a brániť tak bezpečie všetkých občanov Českej republiky,“ uviedol riaditeľ Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť.