Hackeri s názvom Advanced Persistent Threat 40 (APT40) viedli škodlivé kybernetické operácie pre čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti zastrešujúce zahraničné spravodajské služby. Sydney ich naďalej považuje za hrozbu. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry Reuters.
Čítajte viac Austrália a Čína chcú zlepšiť vojenskú komunikáciu po napätých incidentoch v Žltom moriAmerickí a britskí predstavitelia v marci obvinili Peking z rozsiahlej kybernetickej špionážnej kampane. Tá zasiahla milióny ľudí vrátane zákonodarcov, akademikov, novinárov, spoločností či dodávateľov v oblasti obrany. Za vniknutie do siete bola podľa vyjadrení krajín zodpovedná skupina APT31, ktorú taktiež podporuje Čína. Peking vtedy označil tieto obvinenia za „politické manévre“.
Čítajte viac V kybernetickom priestore sú najnebezpečnejšie Rusko a Čína„Austrálska vláda je odhodlaná brániť svoje organizácie a jednotlivcov v kybernetickej oblasti. Preto po prvýkrát pripisujeme niekomu zodpovednosť za takýto typ kybernetického útoku,“ uviedol austrálsky minister obrany Richard Marles vo vyhlásení pre médiá.
Čítajte viac Ukradol a zverejnil citlivé dáta o tretine Austrálčanov. USA za hackerom vidia ruskú skupinu REvilSpráva prichádza v čase, keď Austrália a Čína obnovujú spoluprácu po období napätých vzťahov. V roku 2020 Canberra totiž vyzvala na nezávislé vyšetrovanie pôvodu covidovej pandémie. Peking na to reagoval zavedením cla na viaceré austrálske komodity.