Gaby Portnoy vyzval krajiny, aby spolupracovali na „spoločnom fronte“ v boji proti hackerom spojeným s Iránom. Povedal, že hackeri spojení s Iránom sa zameriavajú okrem iného na Saudskú Arábiu, Omán, Kanadu, Spojené arabské emiráty, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Rakúsko a aj krajiny, ktoré považujú Irán za spojenca. „To robí iránsku agresiu regionálnou a medzinárodnou, nielen protiizraelskou,“ vyhlásil Portnoy na konferencii v Tel Avive.
Čítajte viac Netanjahu: Je to vojna civilizáciíPodľa Portného hackerské skupiny napojené na Irán, ako napríklad MuddyWater, napojená na iránske ministerstvo pre spravodajstvo a bezpečnosť, a Imperial Kitten, napojená na Islamské revolučné gardy, predstavujú medzinárodné hrozby. Riaditeľ INCD uviedol, že odkedy Hamas zaútočil na Izrael 7. októbra 2023, kybernetické útoky proti Izraelu sa stali agresívnejšími a zameriavajú sa na kritickú infraštruktúru.
Čítajte viac Zdrvujúci nočný útok Iránu na Izrael sa skončil úplným fiaskomRiaditeľstvo so sídlom v Tel Avive, ktoré má prepojenie na Národné centrum kybernetickej bezpečnosti Spojeného kráľovstva, je zodpovedné za civilnú kybernetickú obranu Izraela a rozvoj politiky kybernetickej bezpečnosti. Portnoy vo svojom prejave na výročnej konferencii Cyber Week, ktorá sa konala na Tel Avivskej univerzite, uviedol, že hackerské skupiny používajú „psychologickú vojnu“ pri útokoch proti Izraelu a iným krajinám. „Záujmové informácie sa distribuujú do rôznych mediálnych kanálov, ako sú Telegram a X (predtým Twitter), a väčšinou nie sú identifikované ako iránske,“ uviedol.
Prekročená červená čiara
Iránske hackerské skupiny prekročili „humanitárnu červenú čiaru“, uviedol Portnoy s odvolaním sa na kybernetický útok na zdravotné stredisko Ziv v meste Safed v Galilei v severnom Izraeli v decembri 2023. Hackerská skupina napojená na Irán tvrdila prostredníctvom komunikačnej siete Telegraph, že ukradla státisíce lekárskych záznamov Izraelským obranným silám.
Vojna v kybernetickom priestore od 7. októbra viedla INCD k potrebe rozvoja kybernetickej obrany v budúcnosti, povedal Portnoy na konferencii. „Musíme ísť vyššie a ďalej vo všetkom, o čom si myslíme, že musíme pokročiť – od premýšľania o zabezpečení kybernetického priestoru k premýšľaniu o zabezpečení digitálneho priestoru,“ povedal. „Inovatívne riešenia implementované po útokoch Hamasu by mohli byť základom pre budúce bezpečnostné snahy.“
Portnoy vyhlásil, že je potrebné vyvinúť národné a globálne úsilie na ochranu kybernetického priestoru – koncept, ktorý označil ako „spolupráca 2.0“. „Predstavte si svet, kde kybernetické útoky zisťujú a blokujú ekosystémy a platformy na medzinárodnej úrovni.“ Inovácia medzinárodnej spolupráce by mohla umožniť vývoj nových a vznikajúcich technológií tak, aby boli „bezpečné už od samotného návrhu“. To by mohlo zahŕňať kybernetickú obranu schopnú prijímať automatické aktualizácie na zmiernenie kybernetických útokov.