Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Izrael vyzýva na medzinárodný front proti iránskym hackerom

Výzvu predniesol Gaby Portnoy, generálny riaditeľ Izraelského národného kybernetického riaditeľstva (INCD)

26.06.2024 14:30
debata

Gaby Portnoy vyzval krajiny, aby spolupracovali na „spoločnom fronte“ v boji proti hackerom spojeným s Iránom. Povedal, že hackeri spojení s Iránom sa zameriavajú okrem iného na Saudskú Arábiu, Omán, Kanadu, Spojené arabské emiráty, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Rakúsko a aj krajiny, ktoré považujú Irán za spojenca. „To robí iránsku agresiu regionálnou a medzinárodnou, nielen protiizraelskou,“ vyhlásil Portnoy na konferencii v Tel Avive.

Netanjahu Čítajte viac Netanjahu: Je to vojna civilizácií

Podľa Portného hackerské skupiny napojené na Irán, ako napríklad MuddyWater, napojená na iránske ministerstvo pre spravodajstvo a bezpečnosť, a Imperial Kitten, napojená na Islamské revolučné gardy, predstavujú medzinárodné hrozby. Riaditeľ INCD uviedol, že odkedy Hamas zaútočil na Izrael 7. októbra 2023, kybernetické útoky proti Izraelu sa stali agresívnejšími a zameriavajú sa na kritickú infraštruktúru.

Izrael Iron Dome PVO Tel Aviv Čítajte viac Zdrvujúci nočný útok Iránu na Izrael sa skončil úplným fiaskom

Riaditeľstvo so sídlom v Tel Avive, ktoré má prepojenie na Národné centrum kybernetickej bezpečnosti Spojeného kráľovstva, je zodpovedné za civilnú kybernetickú obranu Izraela a rozvoj politiky kybernetickej bezpečnosti. Portnoy vo svojom prejave na výročnej konferencii Cyber ​​Week, ktorá sa konala na Tel Avivskej univerzite, uviedol, že hackerské skupiny používajú „psychologickú vojnu“ pri útokoch proti Izraelu a iným krajinám. „Záujmové informácie sa distribuujú do rôznych mediálnych kanálov, ako sú Telegram a X (predtým Twitter), a väčšinou nie sú identifikované ako iránske,“ uviedol.

Prekročená červená čiara

Iránske hackerské skupiny prekročili „humanitárnu červenú čiaru“, uviedol Portnoy s odvolaním sa na kybernetický útok na zdravotné stredisko Ziv v meste Safed v Galilei v severnom Izraeli v decembri 2023. Hackerská skupina napojená na Irán tvrdila prostredníctvom komunikačnej siete Telegraph, že ukradla státisíce lekárskych záznamov Izraelským obranným silám.

Vojna v kybernetickom priestore od 7. októbra viedla INCD k potrebe rozvoja kybernetickej obrany v budúcnosti, povedal Portnoy na konferencii. „Musíme ísť vyššie a ďalej vo všetkom, o čom si myslíme, že musíme pokročiť – od premýšľania o zabezpečení kybernetického priestoru k premýšľaniu o zabezpečení digitálneho priestoru,“ povedal. „Inovatívne riešenia implementované po útokoch Hamasu by mohli byť základom pre budúce bezpečnostné snahy.“

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video
Izrael so spojencami dokázal zničiť skoro všetky drony a rakety, ktorými v apríli 2024 na židovský štát zaútočil Irán / Zdroj: Izraelské obranné sily

Portnoy vyhlásil, že je potrebné vyvinúť národné a globálne úsilie na ochranu kybernetického priestoru – koncept, ktorý označil ako „spolupráca 2.0“. „Predstavte si svet, kde kybernetické útoky zisťujú a blokujú ekosystémy a platformy na medzinárodnej úrovni.“ Inovácia medzinárodnej spolupráce by mohla umožniť vývoj nových a vznikajúcich technológií tak, aby boli „bezpečné už od samotného návrhu“. To by mohlo zahŕňať kybernetickú obranu schopnú prijímať automatické aktualizácie na zmiernenie kybernetických útokov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Irán #kybernetické útoky