Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Francúzsko pripravuje najrýchlejší superpočítač v Európe pre utajované skutočnosti

Umelá inteligencia preniká do života francúzskych ozbrojených síl

25.06.2024 09:10
debata

Francúzsko plánuje postaviť najvýkonnejší superpočítač pre utajované skutočnosti v Európe, ktorý by prevzal vedúcu úlohu v oblasti umelej inteligencie (UI) na obranné účely, oznámil minister ozbrojených síl Sébastien Lecornu na výstave Eurosatory.

JAXA raketa H3 Čítajte viac Kyberútoky na JAXA neohrozili rakety a satelity Japonska, uisťuje hlavný tajomník vlády

Ministerstvo ozbrojených síl sprístupní výpočtový čas ministerstvu vysokoškolského vzdelávania a ďalším vládnym rezortom a tiež umožní francúzskym obranným firmám prevádzkovať riešenia UI v bezpečnom a chránenom prostredí, tvrdí Lecornu. Povedal, že neposkytne podrobnosti o kapacite superpočítača pre aplikácie UI, ktorá je plánovaná na rok 2025. Francúzsko v marci oznámilo plány alokovať 2 miliardy eur z obranného rozpočtu na roky 2024–2030 na UI. Lecornu povedal, že UI bude rozlišovacím faktorom medzi krajinami a vytvorí priepasť medzi tými, ktorí zaostávajú, a tými, ktorým sa podarí vydržať.

stiltenberg Čítajte viac Stoltenberg: NATO posilní ochranu pred ruskými sabotážami a kyberútokmi

„Výzvou pre francúzsky tím je očividne byť medzi tými, ktorí vynikajú v tejto oblasti,“ povedal Lecornu. „Pokiaľ ide o obrannú umelú inteligenciu, budeme európskou veľmocou, ktorá je najlepšie pripravená, ktorá na ňu bude venovať najviac zdrojov.“ Francúzsko so svojou operačne nasadenou armádou bude schopné vyvinúť „nie teoretickú melú inteligenciu, ale bojovú umelú inteligenciu, a to zásadne zmení hru“. Lecornu povedal, že táto technológia sa už používa vo francúzskej armáde „všade“, pričom húfnica Caesar využíva UI na pomoc pri určovaní cieľov pomocou dronov, čo je vývoj vyplývajúci z potrieb ukrajinských strelcov v ich vojne proti Rusku, zatiaľ čo letectvo používa UI pri výcviku pilotov.

phishing, hacker, kyberzločin, heslá, bezpečnosť v online Čítajte viac Poľsko naleje do kyberbezpečnosti 700 miliónov eur

Pokiaľ ide o zdieľanie kapacity s civilným sektorom, ministerstvo použije rovnaký model, aký používala Francúzska komisia pre atómovú energiu v 60. rokoch, povedal Lecornu. Ministerstvo obrany v marci oznámilo vytvorenie ministerskej agentúry pre UI v obrane, známej pod francúzskou skratkou Amiad. „Umelá inteligencia je v mnohých ohľadoch taká veľká revolúcia ako atóm po druhej svetovej vojne,“ povedal Lecornu. „Špecifikom našej činnosti je, že je nemysliteľné spúšťať umelú inteligenciu v utajovanom režime v sieti, ktorá nie je úplne bezpečná.“

Francúzsko nie je jedinou krajinou, ktorá označila UI za vojenskú prioritu. Výdavky amerického ministerstva obrany na UI sa za obdobie jedného roka, ktoré sa skončilo v auguste 2023, takmer strojnásobili na 557 miliónov dolárov, podľa analýzy Brookings Institution zverejnenej v marci 2024.

DN - Amazon Microsoft Čítajte viac Po kybernetickom fiasku Francúzsko láka veľké IT firmy, aby mu zlepšili povesť

Najrýchlejším superpočítačom v Európe je fínsky LUMI s výkonnostným hodnotením 380 petaflop/s, čiže 380 kvadriliónov operácií v pohyblivej rádovej čiarke za sekundu, čo ho radí na piate miesto v celosvetovom meradle podľa rebríčka Top 500. Dva z najvýkonnejších superpočítačov na svete využívajú architektúru firmy Eviden, súčasti francúzskej spoločnosti Atos: Leonardo v Taliansku a Mare Nostrum v Španielsku.

Francúzska samohybná húfnica CAESAR
Video
Samohybná húfnica CAESAR je postavená na podvozku nákladného automobilu Renault Sherpa s pohonom všetkých 6 kolies. / Zdroj: Francúzske ministerstvo obrany

Jednou z výziev, ktorým Francúzsko čelí, je udržať si kvalifikovaných inžinierov v konkurencii zo strany technologických spoločností, ako sú Google a Apple, ktoré ponúkajú lepšie platy, povedal Lecornu. Udržanie talentov je otázkou suverenity a je to problém, ktorý bude agentúra UI riešiť. Minister však neposkytol podrobnosti o tom, ako by sa to dalo dosiahnuť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #umelá inteligencia #superpočítač #Francúzska armáda #Sébastien Lecornu