Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Kyberútoky na JAXA neohrozili rakety a satelity Japonska, uisťuje hlavný tajomník vlády

JAXA čelila kyberútokom bez úniku citlivých informácií. Siete boli odpojené a posilnené opatrenia, uviedli vládni predstavitelia.

22.06.2024 12:00
JAXA raketa H3 Foto:
Štart nosnej rakety novej generácie typu H3 z vesmírneho strediska Tanegašima 17. februára 2024.
debata

Japonská vesmírna agentúra (JAXA) sa od začiatku roka stala cieľom niekoľkých kybernetických útokov, ktoré však nemali vplyv na citlivé informácie týkajúce sa rakiet a satelitov. Okrem vyšetrovania sa proti nim nasadzujú preventívne opatrenia, vyhlásil v piatok hlavný tajomník japonskej vlády Jošimasa Hajaši.

Toyota-JAXA - lunárne vozidlo Foto: Toyota, JAXA
Toyota-JAXA - lunárne vozidlo Toyota-JAXA - lunárne vozidlo

JAXA infiltrované siete odpojila a preverila, že neobsahovali utajované informácie, dodal Hajaši a prisľúbil posilnenie opatrení proti kybernetickým útokom.

Japonský minister obrany Minoru Kihara pre médiá uviedol, že kyberútoky na JAXA nemali vplyv na jeho ministerstvo, napriek tomu, že vesmírna agentúra je jedným z kľúčových dodávateľov ministerstva.

Japonsko vo svetle rastúcej vojenskej moci Číny začalo výraznejšie investovať do vlastnej obrany a usiluje sa o vyvinutie prostriedkov na opätovanie raketového úderu. Odborníci však upozorňujú, že Tokio sa aj napriek tomu bude pri odpaľovaní rakiet s dlhým doletom musieť naďalej výrazne spoliehať na Spojené štáty.

JAXA od začiatku roka zaznamenala niekoľko úspechov svojho vesmírneho programu. Modul SLIM pristál v januári na Mesiaci s dosiaľ nevídanou presnosťou, vo februári raketa H3 úspešne dosiahla obežnú dráhu Zeme. Jej ďalší štart je plánovaný 30. júna a do vesmíru by mala dopraviť vyspelý pozorovací satelit.

debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #JAXA #kyberútok #vesmírna agentúra #kyberbezpečnosť