Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Hekeri vydierači vypli londýnske nemocnice. Tisícky ľudí bojujú o život

Kybernetický útok na laboratórnu firmu úplne odstavil z prevádzky tri najväčšie londýnske nemocnice. Operácie boli odložené alebo presunuté mimo Londýna, prerušené sú aj transfúzie krvi. Britské ministerstvo zdravotníctva označilo situáciu za mimoriadne kritickú. Tri najväčšie londýnske nemocnice fungujú iba na 10 percent a potrvá týždne, kým sa ich činnosť obnoví.

06.06.2024 03:12
kings collage hospital Foto:
Najstaršia nemocnica na svete, ktorá nepretržite funguje od roku 1840 King´s College ostala po hekerskom útoku 4. júna na laboratóriá vyradená z činnosti. Poskytuje služby iba na desať percent kapacity.

Dôvodom ťažkostí bol „závažný IT incident“ vo firme Synnovis. Tá robí laboratórne vyšetrenia pre londýnske nemocnice, ale aj pre najväčšieho európskeho poskytovateľa lekárskych testov a diagnostiky firmu Synlab.

Podľa vládnych úradov išlo o útok tzv. ransomvérom, pri ktorom páchatelia zašifrujú údaje firiem či verejných inštitúcií a žiadajú výkupné za ich odkódovanie. Zdroj portálu uviedol, že sprístupnenie údajov nemocníc potrvá „skôr týždne ako dni“.

Útok vydieračským ramsomvérom potvrdil predseda predstavenstva spoločnosti Synnovis Mark Dollar.

Investovali sme do kyberbezpečnosti, ale aj tak nás hekli

"Ešte je len začiatok a snažíme sa presne pochopiť, čo sa stalo. Pracovná skupina zložená z IT expertov spoločnosti Synnovis a NHS pracuje na úplnom posúdení vplyvu, ktorý to malo, a na prijatí príslušných potrebných opatrení.

"V spoločnosti Synnovis berieme kybernetickú bezpečnosť veľmi vážne a investovali sme veľké prostriedky do zabezpečenia toho, aby naše IT opatrenia boli čo najbezpečnejšie.

„Je to krutá pripomienka toho, že takýto útok sa môže stať komukoľvek a kedykoľvek a že je skľučujúce, že osoby, ktoré za ním stoja, nemajú žiadne zábrany,“ dodal šéf napadnutej zdravotníckej firmy Mark Dollar.

Nemocnice fungujú iba na 10 percent

Britské ministerstvo zdravotníctva (NHS – National Health Service) označil situáciu za mimoriadne kritickú. Niektoré operácie preložili do iných zdravotníckych zariadení, ktoré zatiaľ nie sú napadnuté. Počítačový útok postihol tri najväčšie londýnske nemocnice Guy's, St. Thomas' a King's College Hospital.

„Kybernetický útok ransomvéru na spoločnosť Synnovis naďalej spôsobuje narušenie služieb v troch menovaných nemocniciach, ale aj u ďalších poskytovateľov primárnej starostlivosti v juhovýchodnom Londýne,“ regionálna šéfka londýnskej pobočky NHS Caroline Clarkeová.

Ako dodala, tak urgentné a pohotovostné služby zostávajú otvorené a väčšina ambulantných služieb naďalej funguje v normálnom režime.

phishing, hacker, kyberzločin, heslá, bezpečnosť v online Čítajte viac Dve tretiny obyvateľov Slovenska sa stali terčom kyberpodvodníkov

„Bohužiaľ, niektoré operácie a zákroky, ktoré sú vo väčšej miere závislé od laboratórnych vyšetrení , boli odložené a krvné testy sú prioritne určené pre najnaliehavejšie prípady, čo znamená, že niektorým pacientom boli zrušené termíny zákrokov,“ dodala Clarkeová.

Špecializovaný britský portál Digital Health News uvádza, že v internom usmernení, ktoré majú k dispoozícii, vedenie zasiahnutých nemocníc upozorňuje zamestnancov, že služby nemocnice fungujú iba na desať percent a predpokladá sa, že úplné obnovenie služieb potrvá „niekoľko týždňov“.

Vláda nasadila kyberšpecialistov

Londýnska šéfka NHS Caroline Clarkeová potvrdila, že britská vláda na prípad nasadila tím z Národného centra pre kyberenetickú bezpečnosť. „S podporou vládnych špecialistov a nášho tímu pre kybernetické operácie urýchlene pracujeme na úplnom pochopení priebehu, ale najmä odstránenia dôsledkov,“ uviedla Clarkeová.

Predpokladá sa, že podobným kybernetickým útokom bola postihnutá aj spoločnosť SYNLAB Italia, pričom v apríli tohto roka bola zastavená činnosť ich laboratórii a následne aj zdravotných stredísk a miest odberu vzoriek.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #nemocnice #hekerský útok #ramsomvér