Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Poľsko naleje do kyberbezpečnosti 700 miliónov eur

Podľa poľského ministra digitalizácie Krzysztofa Gawkowského kritická počítačová infraštruktúra denne čelí útokom, za ktorými podľa neho stojí Rusko.

04.06.2024 18:55
debata

„Poľsko dnes už nie je v studenej, ale priam v horúcej kybernetickej vojne s Ruskom,“ povedal Gawkowski. Poľské bezpečnostné zložky sa podľa neho dohodli na krokoch s cieľom útokom brániť, sú ale utajované.

Rusko sa každý deň zlikvidovať kritickú... Foto: Ministerstvo digitalizácie Poľsko
Krzysztof Gawkowski minister digitalizacie Rusko sa každý deň zlikvidovať kritickú digitálnu infraštruktúru Poľska, tvrdí minister digitalizácie Krzysztof Gawkowski. Vláda ohlásila investíciu do kyberbezpečnosti vo výške 700 miliónov eur.

„Viac ako mesiac sledujeme drastický nárast počtu kybernetických útokov na Poľsko,“ povedal minister. Ich cieľom je podľa neho destabilizovať situáciu pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa v Poľsku konajú v nedeľu.

Koordinované ruské kybernetické útoky na kritickú infraštruktúru sa dejú každý deň.
Krzysztof Gawkowski, poľský minister digitalizácie

„Rusko má v Európe pred 9. júnom jeden jasný cieľ: destabilizovať situáciu a dosiahnuť, aby sily, ktoré podporujú rozbíjanie Európskej únie, na tom mohli získať,“ vyhlásil.

Príslušné poľské úrady v nedeľu 2. a v noci na 3. júna zastavili niekoľko koordinovaných kybernetických útokov na kritickú infraštruktúru krajiny. „Dejú sa každý deň,“ povedal k tomu Gawkowski.

phishing, hacker, kyberzločin, heslá, bezpečnosť v online Čítajte viac V kybernetickom priestore sú najnebezpečnejšie Rusko a Čína

Podľa ministra vnútra Tomasza Siemoniaka Poľsko má čo do činenia „s hackermi, ktorí pracujú na objednávku cudzieho štátu, ktorého zdroje sú ohromné alebo neobmedzené“. V piatok 31. mája sa terčom hackerov stala poľská agentúra PAP, ktorá vydala falošnú správu o chystanej čiastočnej mobilizácii.

Podľa hovorcu ministerstva vnútra išlo zrejme o ruský kybernetický útok. Agentúra Reuters píše, že ruské veľvyslanectvo vo Varšave v piatok dalo najavo, že o útoku na PAP nič nevie a odmietlo obvinenie, že sa Rusko snaží Poľsko destabilizovať.

phishing, hacker, kyberzločin, heslá, bezpečnosť v online Čítajte viac Poľsko má šiestu najlepšiu kyberochranu, no ruskí hackeri to skúšajú každý deň

Poľsko spája Rusko a jeho tajné služby s rôznymi prípadmi podpaľačstva a sabotáže, ktoré sa v poslednom čase stali na jeho území. Podľa Varšavy sa ruskí agenti tiež aktívne snažia získavať informácie o dodávkach zbraní na Ukrajinu, ktorá sa dva a štvrť roka bráni ruskej invázii.

phishing, hacker, kyberzločin, heslá, bezpečnosť v online Čítajte viac Kyberzločinci trhajú v Čechách rekordy. Každú hodinu sa objavia tri nové prípady. A bude horšie

Poľsko je považované za kľúčového spojenca Ukrajiny. Vzhľadom na svoju polohu má aj dôležitú úlohu v logistike dodávok pomoci mieriacej do susednej krajiny.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #kybernetická bezpečnosť #dezinformačné weby #Krzysztof Gawkowski