„Cieľom bolo narušenie kriminálnych procesov zatýkaním vysoko hodnotných cieľov, rozbitím kriminálnej infraštruktúry a zmrazením nelegálnych ziskov. Tento postup mal globálny dopad na ekosystém dropperov,“ vyhlásil vo štvrtok Európsky policajný úrad (Europol).
Čítajte viac Dve tretiny obyvateľov Slovenska sa stali terčom kyberpodvodníkovDropper je typ škodlivého softvéru, ktorý do cieľového systému prepašuje iný malvér. Dropper samotný zvyčajne nepácha priame škody, ale pre celkový úspech kybernetického útoku je kriticky dôležitý.
Štyri zatknuté osoby pochádzali z Arménska a Ukrajiny. Polícia spravilia 16 domových prehliadok v Arménsku, Holandsku, Portugalsku a na Ukraine.
Europol v súvislosti s akciou pridal na zoznam najhľadanejších osôb v Európe ďalších osem ďalších ľudí, ktorí sú aktuálne na úteku.
Polícia počas akcie čiastočne alebo úplne vyradila z prevádzky servery v Bulharsku, Holandsku, Kanade, Litve, Nemecku Rumunsku, Spojenom kráľovstve, Švajčiarsku, na Ukrajine a v USA.
Čítajte viac Ruskí hackeri sa nabúrali do českých úradov cez Microsoft OutlookEuropol akciu označil za „dosiaľ najväčšiu akciu proti botnetom zohrávajúcim významnú úlohu v šírení ransomvéru“. Ransomvér je druh škodlivého programu schopný uzamknúť elektronické zariadenie a zašifrovať jeho obsah. Používateľovi sa potom na obrazovke zobrazí výzva na zaplatenie výkupného.
Doterajším vyšetrovaním sa zistilo, že jeden z hlavných podozrivých získal prenajímaním infraštruktúry na šírenie ransomvéru najmenej 69 miliónov eur v kryptomene. Operácia podľa Europolu naďalej pokračuje a očakáva sa, že povedie k ďalším zatknutiam.