Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Europol zatkol ukrajinských hackerov, čo okrádali západné firmy o milióny eur

Počas rozsiahlej medzinárodnej akcie Endgame proti šíriteľom malvéru úrady zatkli štyri osoby a odstavili viac než sto škodlivých serverov. Medzi zadržanými sú aj Ukrajinci, ktorí na vydieraní firiem zarobili najmenej 69 miliónov eur. Europol zároveň ohlásil, že má rozpracovaných a čoskoro zatkne ďalších hackerov.

30.05.2024 11:21
EU najhladanejsi zlocinci Foto:
Európska polícia zaradila skupinu ukrajinsko-arménskych hackerov medzi nahľadanejšie osoby v EÚ. Podozriví majú občianstvo alebo povolenie na pobyt v Nemecku.
debata (4)

„Cieľom bolo narušenie kriminálnych procesov zatýkaním vysoko hodnotných cieľov, rozbitím kriminálnej infraštruktúry a zmrazením nelegálnych ziskov. Tento postup mal globálny dopad na ekosystém dropperov,“ vyhlásil vo štvrtok Európsky policajný úrad (Europol).

phishing, hacker, kyberzločin, heslá, bezpečnosť v online Čítajte viac Dve tretiny obyvateľov Slovenska sa stali terčom kyberpodvodníkov

Dropper je typ škodlivého softvéru, ktorý do cieľového systému prepašuje iný malvér. Dropper samotný zvyčajne nepácha priame škody, ale pre celkový úspech kybernetického útoku je kriticky dôležitý.

zväčšiť Schéma práce hackerskej skupiny APT28 podľa... Foto: NCCIC / Defence News
inforgrafika-metoda-prace-APT28 Schéma práce hackerskej skupiny APT28 podľa FBI. Najčastejšie cez nezabezpečený router alebo SQL databázu poslali legitímne vyzerajúci email obeti, ktorá sa v domnení, že sa prihlasuje na stránku vlastnej firmy, prezradila hackerom svoje prihlasovacie údaje. Tí sa obratom cez získaný login dostali do systému a vytiahli odtiaľ citlivé údaje.

Štyri zatknuté osoby pochádzali z Arménska a Ukrajiny. Polícia spravilia 16 domových prehliadok v Arménsku, Holandsku, Portugalsku a na Ukraine.

Europol v súvislosti s akciou pridal na zoznam najhľadanejších osôb v Európe ďalších osem ďalších ľudí, ktorí sú aktuálne na úteku.

Polícia počas akcie čiastočne alebo úplne vyradila z prevádzky servery v Bulharsku, Holandsku, Kanade, Litve, Nemecku Rumunsku, Spojenom kráľovstve, Švajčiarsku, na Ukrajine a v USA.

FBI GRU ATP28 WANTED Čítajte viac Ruskí hackeri sa nabúrali do českých úradov cez Microsoft Outlook

Europol akciu označil za „dosiaľ najväčšiu akciu proti botnetom zohrávajúcim významnú úlohu v šírení ransomvéru“. Ransomvér je druh škodlivého programu schopný uzamknúť elektronické zariadenie a zašifrovať jeho obsah. Používateľovi sa potom na obrazovke zobrazí výzva na zaplatenie výkupného.

Doterajším vyšetrovaním sa zistilo, že jeden z hlavných podozrivých získal prenajímaním infraštruktúry na šírenie ransomvéru najmenej 69 miliónov eur v kryptomene. Operácia podľa Europolu naďalej pokračuje a očakáva sa, že povedie k ďalším zatknutiam.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #zatknutie #Gruzínsko #Ukrajina #Europol #ramsomvér #hackerská skupina