Najväčšími kybernetickými hrozbami pre bezpečnosť Česka sú v súčasnosti podľa riaditeľa českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Michala Koudelku kyberšpionážne aktivity Ruska a Číny. Vyhlásil to v pondelok na konferencii v Poslaneckej snemovni českého parlamentu.
„Kybernetickí aktéri týchto štátov útočia na Českú republiku, predovšetkým na štátne inštitúcie, ale aj na iné subjekty, dlhodobo a opakovane a často s kladným výsledkom pre seba,“ povedal šéf kontrarozviedky. Podľa jeho slov majú títo aktéri dostatočné ľudské, technické aj finančné prostriedky a tiež motiváciu. Zároveň nič nenasvedčuje tomu, že by sa ich prístup mal v budúcnosti zmeniť.
Čítajte viac Dve tretiny obyvateľov Slovenska sa stali terčom kyberpodvodníkovKoudelka tiež pripomenul pondelkové rozhodnutie EÚ uvaliť sankcie na mediálnu platformu Voice of Europe a podnikateľov Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka, ktorých ČR na svoj národný sankčný zoznam zaradila ešte na konci marca. „Je to jasná odpoveď všetkým prisluhovačom u nás aj v zahraničí, ktorí spochybňovali rozhodnutie našej vlády, kroky ministerstva zahraničných vecí aj výsledky práce BIS,“ dodal.
Čítajte viac Čína bude mať v armáde špeciálnu jednotku kung-fu hekerovJedným z cieľov platformy bola podľa šéfa BIS špionáž vnútri EÚ. Priblížil, že politici jej jednak poskytovali proruské rozhovory, a jednak osoby pod krytím platformy umiestňovali za ruské peniaze proruské alebo protiukrajinské články do západných médií, ktorými sa podľa neho snažili ovplyvniť verejnú mienku. Snažili sa tiež ovplyvniť nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu.
Čítajte viac Kyberzločinci trhajú v Čechách rekordy. Každú hodinu sa objavia tri nové prípady. A bude horšieBIS v apríli upozornila na to, že za šírenie ruskej propagandy cez medzičasom zrušenú webovú stránku Voice of Europe vzalo úplatky aj niekoľko europoslancov.