Vyšetrovanie sa týka porušenia nariadenia EÚ známeho ako Akt o digitálnych službách (DSA). Ten káže, aby najväčšie svetové technologické firmy robili viac pre ochranu európskych používateľov v online priestore a potláčali nezákonný obsah.
Čítajte viac Falošné porno bude vo Veľkej Británii trestnéEurópska komisia uviedla, že má dôvodné podozrenie, že algoritmy a systémy oboch platforiem sú umyselne nastavení tak, že „môžu podnecovať behaviorálne závislosti u detí“.
Ďalším problémom, na ktorý Komisia upozornila, je tzv. efekt králičej nory, ku ktorému dochádza, keď sa používateľom na základe algoritmu poskytuje súvisiaci obsah, čo v niektorých prípadoch vedie k nebezpečnejšiemu obsahu.
Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton vyhlásil, že Meta podľa Eúropskej komisie neurobila dosť pre splnenie povinností na základe smernice, a teda aj pre zmiernenie rizík negatívnych účinkov na fyzické a psychické zdravie mladých ľudí.
Komisia je tiež presvedčená, že nástroje na overenie veku užívateľov sú nefunkčné a dajú sa až príliš ľahko obísť. Samotná spoločnosť Meta na začatie vyšetrovania bezprostredne nereagovala.
Metu vyšetrujú v Bruseli už dva krát
Európska komisia teraz uskutoční hĺbkové vyšetrovanie a bude pokračovať v zhromažďovaní dôkazov. Ide už o druhé konanie voči tejto spoločnosti. Únia proti nej začala vyšetrovanie aj predošlý mesiac v súvislosti s obavami, že Facebook a Instagram zlyhávajú v boji proti dezinformáciám.
DSA je jedným z viacerých právnych noriem, ktoré má EÚ k dispozícii na kontrolu veľkých technologických spoločností. Veľké online platformy, ako sú Instagram a Facebook, musia dodržiavať prísne pravidlá moderovania obsahu a obmedzovať viaceré závažné spoločenské riziká vrátane negatívnych účinkov na duševné zdravie a maloletých. Medzi ďalšie tieto platformy patria Snapchat, TikTok či YouTube.
Bruselskí byrokrati proti virtuálnym gigantom
Vyšetrovanie môže viesť k pokutám až do výšky šiestich percent ročných globálnych príjmov spoločnosti, ak Komisia dospeje k záveru, že platforma porušila smernicu DSA.
Po prijatí DSA Brusel spustil vlnu vyšetrovaní s cieľom ukáazať internetovým gigantom, že to myslí vážne. Vo februári začala komisia vyšetrovať TikTok pre podozrenie, že táto aplikácia na zdieľanie videí nerobí dosť pre riešenie negatívnych vplyvov na mladých ľudí.
Čítajte viac Po videu na Tik-Toku začal nemecký dôstojník vynášať Moskve vojenské tajomstvá. Súd ho za to poslal do väzeniaĎalšie konania sa zamerali na čínskeho internetového predajcu AliExpress a sociálnu sieť X, ktorú vlastní technologický miliardár Elon Musk.
Pôsobnosť DSA je široká a núti aj digitálne nákupné platformy ako AliExpress a Amazon, aby robili viac proti predaju falošného a nelegálneho tovaru na internete.