Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Po kybernetickom fiasku Francúzsko láka veľké IT firmy, aby mu zlepšili povesť

Po historicky najhoršom úniku údajov zo štátnej databázy sa francúzsky prezident Emannuel Marcon snaží zlepšiť pošramotenú povesť domáceho IT sektora. Microsoft a Amazon naraz oznámili, že vo Francúzsku investujú päť miliárd eur do dátových centier.

13.05.2024 12:10
DN - Amazon Microsoft
debata

Americký softvérový gigant Microsoft oznámil investíciu vo výške štyroch miliárd eur do rozvoja dátových centier vo Francúzsku. Pripojil sa tak k ďalšiemu americkému gigantovi, Amazonu, ktorý sa zaviazal, že investuje do podobnej technologickej infraštruktúry v krajine.

www.francetravail.fr kybernetický útok osobné dáta Čítajte viac Kybernetický debakel Francúzska. Hackeri ľahko získali osobné údaje každého dospelého Francúza

Tieto oznámenia prišli krátko pred ekonomickým samitom Choose France, ktorého cieľom je prilákať do krajiny zahraničných investorov. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ho bude hostiť na zámku Versailles neďaleko Paríža.

Prezident Microsoftu Brad Smith povedal agentúre AFP, že posilnenie infraštruktúry umelej inteligencie a cloud computingu bude jeho historicky najväčšou investíciou vo Francúzsku. Nové dátové centrum vznikne na východe Francúzska. Zároveň sa rozšíria kapacity v už existujúcich dátových centrách v Paríži a Marseille.

Ďalšiu miliardu eur minie Amazon

Krátko pred Microsoftom oznámil miliardovú investíciu vo Francúzsku aj jeho najväčší konkurent v oblasti dátových centier ďalší americký gigant Amazon a jeho dcérska spoločnosť Amazon Web Services (AWS), ktorá je najväčším poskytovateľom cloudových služieb na svete.

DN - Amazon Microsoft Čítajte viac Amazon súdne napadol zmluvu Microsoftu na miliardový vojenský cloud

AWS plánuje investovať vo Francúzsku viac ako 1,2 miliardy eur, pričom vytvorí vyše 3000 pracovných miest, uviedol v nedeľu úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Tieto financie pôjdu na rozvoj cloudovej infraštruktúry, najmä generatívnej umelej inteligencie a logistickej infraštruktúry v rámci služby doručovania balíkov, uvádza sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.

Amazon už predtým oznámil vytvorenie 2000 nových pracovných miest vo Francúzsku v roku 2024, čím by sa mal do konca roka zvýšiť počet jeho zamestnancov v krajine na 24.000, najmä v jeho logistických centrách.

DN - Pentagon Microsoft USA Čítajte viac Microsoft sa postará tajné dáta Pentagonu, vyhral kontrakt JEDI za miliardy dolárov

AWS je z finančného hľadiska kľúčovou dcérskou spoločnosťou Amazonu. Iba v 1. štvrťroku 2024 vykázala globálne príjmy vo výške 25 miliárd USD (23,19 miliardy eur) najmä vďaka dopytu firiem po cloudových službách a umelej inteligencii. Pri odhadovaných celoročných príjmoch 100 miliárd dolárov, je tak AWS ekonimicky rovnako veľké ako celé Slovensko, ktorého HDP sa pohybuje na podobnej úrovni.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #IT #Microsoft #Francúzsko #Amazon #Emmanuel Macron #cloud #AWS