Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ruskí hackeri sa nabúrali do českých úradov cez Microsoft Outlook

Niektoré české inštitúcie boli od roku 2023 cieľom útokov skupiny APT28 spájanej s ruskou vojenskou rozviedkou GRU. Využívali dovtedy neznámu zraniteľnosť aplikácie Microsoft Outlook. České ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Rusko, aby s tým prestalo.

03.05.2024 18:00
FBI GRU ATP28 WANTED Foto:
Plagát s členmi hackerskej skupiny APT28, na ktorých vydala americká FBI medzinárodný zatykač už v roku 2018 za manipulovanie s údajmi v medzinárodnej antidopingovej agentúre.
debata

„Česko je opakovanými kybernetickými útokmi štátnych aktérov znepokojené. Sme odhodlaní na toto neakceptovateľné konanie dôrazne reagovať spoločne s európskymi aj medzinárodnými partnermi,“ zdôraznil český rezort diplomacie. Aktivity ruského štátneho aktéra APT28, ktorý podľa ministerstva dlhodobo robí kyberšpionážnu kampaň v európskych krajinách, odsúdilo aj Nemecko, EÚ a NATO.

heker Čítajte viac Česká tajná služba odstavila ruských hackerov zo skupiny APT28

Spôsob kyberútokov a ich zameranie zodpovedalo podľa ministerstva práve profilu hackerskej skupiny APT28, ktoré sa podľa ich slov zameriava na Česko dlhodobo. Konanie je v rozpore s normami OSN pre zodpovedné správanie sa štátov v kybernetickom priestore a ďalšími medzinárodnými záväzkami, podotkol rezort.

zväčšiť Schéma práce hackerskej skupiny APT28 podľa... Foto: NCCIC / Defence News
inforgrafika-metoda-prace-APT28 Schéma práce hackerskej skupiny APT28 podľa FBI. Najčastejšie cez nezabezpečený router alebo SQL databázu poslali legitímne vyzerajúci email obeti, ktorá sa v domnení, že sa prihlasuje na stránku vlastnej firmy, prezradila hackerom svoje prihlasovacie údaje. Tí sa obratom cez získaný login dostali do systému a vytiahli odtiaľ citlivé údaje.

V kontexte blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu, národných volieb vo viacerých európskych krajinách či pokračujúcej agresie Ruska na Ukrajine sú podľa českého ministerstva tieto činy obzvlášť závažné a odsúdeniahodné.

Podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského sa Rusko dlhodobo snaží rôznymi spôsobmi rozvrátiť demokraciu a bezpečnosť Česka. „Príkladov máme mnoho: výbuch vo Vrběticiach, vplyvová operácia Voice of Europe alebo kybernetické útoky. Česká diplomacia bude vždy Česko proti ruskému imperializmu brániť,“ napísal na sociálnej sieti X.

www.francetravail.fr kybernetický útok osobné dáta Čítajte viac Kybernetický debakel Francúzska. Hackeri ľahko získali osobné údaje každého dospelého Francúza

Rezort dodal, že kybernetické útoky proti politickým subjektom, štátnym inštitúciám a kritickej infraštruktúre sú nielen ohrozením národnej bezpečnosti, ale narúšajú aj demokratické procesy, na ktorých je založená slobodná spoločnosť. „České úrady budú pokračovať v krokoch posilňujúcich odolnosť vládnych inštitúcií aj súkromného sektora,“ dodalo ministerstvo.

Ruský Hacker Alexander Ekramov Čítajte viac Ukradol a zverejnil citlivé dáta o tretine Austrálčanov. USA za hackerom vidia ruskú skupinu REvil

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #GRU #APT28 #kyberbezpečnosť #ruskí hackeri #Microsoft Outlook